Градът се справи добре с потопа в понеделник вечерта, а улици, подлези и сгради се наводниха предимно заради големия обем вода, който се изсипа над София. Това е равносметката на кмета Йорданка Фандъкова след наводнението, въпреки че БСП поиска оставката й и извънредна сесия на СОС.
„Такъв обем от дъжд като вчера (понеделник – б.р.), разбира се, не може да бъде поет от каквато и да е било канализация. Мисля, че за всички е ясно, че особено в града проблеми с оттичането почти нямаше. Там, където имаше, те бяха свързани или с подземни нива, каквито са подлезите и транспортните тунели, или с проблеми със самата инфраструктура. Преди няколко години тези участъци бяха над 100. Сега сме ги свели под 20. Разбира се, не мога да кажа, че всички шахти са били 100% изчистени и никой не би могъл да каже това“, обяви Фандъкова, докато инспектираше почистването на участък от Владайската река.
По повод на това, че станциите на метрото „Сердика“, „Витоша“ и „Г.М. Димитров“ се превърнаха в басейни, Фандъкова пък натърти, че метрото не е спирало да се движи. „Ясно е, че при тежки наводнения винаги може да се стече вода по стълбите, тъй като са под земята“, поясни кметът на София. Другото положително е, че няма данни за сериозни щети по инфраструктурата.
Все пак общината ще анализира ситуацията в града и ще прецени къде са били почистени шахтите и къде не. „Там, където работата не е свършена добре, ще предявя претенции“, допълни кметът. Ще бъдат огледани и входовете на наводнените метростанции и ще се обсъди вариант да се изградят стени, които да спират водата. Това обаче не е препоръчително, обясни Фандъкова. Тя подчерта, че отводнителните системи в метрото са работили добре и водата се е оттекла бързо. По-късно се разбра, че 0.85% от шахтите в града са били запушени – 300 от 35 000. 22 светофара са били ударени от мълнии.
За час в понеделник вечерта над София се изсипаха 50 литра на кв.м дъжд. Големи части от града потънаха под вода. Метрото не спря, но две от станциите бяха затворени, за да бъдат отводнени. На места в „Младост“ и „Красно село“ спря токът, заради завиряване на изхода на Центъра за спешна медицинска помощ линейките не можеха да излизат на адреси. Наводнени бяха и мол „Парадайс“, подлезите до Централна гара и Министерството на спорта, банка ДСК на ул. „Княз Александър I“, Театър 199, болница „София мед“, онкологичната болница в „Дървеница“, болница „Свети Наум“ на 4-ти километър, Министерството на туризма, гаражът на СДВР, фонотеката на БНР на бул. „Драган Цанков“, театър „Българска армия“, редица мазета и заведения. От всички 1500 сигнала 900 са били за наводнени обществени и частни сгради. В разгара на бедствието друга служба на общината обаче е работила безотказно – „Паркинги и гаражи“ са вдигали коли и са слагали скоби на неправилно паркирали коли, съобщи Би Ти Ви.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране