Прахът му бе разпръснат в морето, за да остане завинаги в родното си място
В 9.00 часа от пристанището на Созопол отплава кораб с близки, приятели и съграждани на Божидар Димитров, които взеха участие в ритуала по разпръсване на праха му в Созополския залив в близост до остров св. Иван. Така волята на големия родолюбец, прахът му да бъде разпръснат в морето край Созопол беше бъде изпълнена.
Част от праха му бе разпръсната в Македония – земята, за която се бореше и болееше през последните години от живота си Божидар Димитров. Прахът му бе разпръснат в морето, за да остане завинаги в Созопол. Останалата част от праха му ще бъде поставена в гроба на майка му в градските гробища на Созопол.
„Созопол беше всичко за моя баща. Той непрестанно се занимаваше с различни видове дейности. След смъртта му се усеща празнота, без него няма да бъде същото“, сподели пред Bulgaria ON AIR дъщерята на Божидар Димитров Мария. Брат ми обичаше Созопол и Созопол го обичаше – каза пред журналисти сестрата Мария Димитрова по време на ритуала по разпръсването на праха му. Тя обясни, че последният завет на проф. Божидар Димитров е бил да разпръснат праха му между о-в Свети Иван и Созопол.
„Това беше мястото, за което той милееше. Ние трябва да изпълним този завет“, каза още Димитрова. По думите ѝ всички близки в родния им град традиционно са чакали приключването на ежегодните археологически разкопки в околността, за да могат да се съберат в дома им и да се насладят на сладкодумието на професора.
По време на редовното заседание на Общински съвет – Созопол, ще бъде представена за гласуване от общинските съветници докладна с предложения за именуване на Археологическия музей и улица в Созопол на името на проф. Божидар Димитров.
Докладната за именуване на Археологическия музей е по предложение на директора на Общински Културен институт „Музеен център“ – Созопол Димитър Недев. В мотивите си Димитър Недев посочва неоценимия принос на проф. Божидар Димитров – бележит учен, историк и политик, за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство на гр. Созопол като част от националното и общоевропейско културно наследство.
Докладната от кмета Панайот Рейзи е допълнена с предложение името на проф. Божидар Димитров да носи улица в Стария град на Созопол. В нея се казва: Внасям настоящето предложение във връзка с именуване на обекти в град Созопол на името на наш съгражданин, световноизвестен историк и забележителен българин – проф. Божидар Димитров.
Божидар Димитров посвети живота си на историята и археологията на България и на Созопол. Роден в Созопол, той бе неразривно свързан с града и неговото развитие. Благодарение на неговите усилия бяха привлечени държавни средства за възстановяване на храм „Св. св. Кирил и Метозий“, извършени бяха множество археологически разкопки и експонирани археологически обекти. Благодарение на него бяха открити мощите на св. Йоан Кръстител, а други ценни християнски реликви бяха предоставени на Созопол. Проф. Божидар Димитров е почетен гражданин на Созопол и през целия си живот е популяризирал града. Неговата дарителска дейност е пример за подражание. Написал е редица научни и популярни книги за историята, археологията и църквите на Созопол и населените места в община Созопол. Неговото дело, посветено на Созопол е част от историята на града, която ще остане за бъдещите поколения. Предложената улица се намира в Стария град, пресечка свързваща улиците „Аполония“ и „Кирил и Методий“ и на нея се намира музея „Старинен Созопол“, т.н. бивша данъчна служба.
Бившият директор на Националния исторически музей почина на 1 юли на 72-годишна възраст.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране