Огромна е разликата между данните за броя на населението у нас в списъците на НСИ и на ГРАО. Близо един милион са „мътртвите души“ в избирателните списъци, показва проверка на БиТиВи. Според данните на НСИ ние сме под 7 милиона, а ГРАО показва, че сме над 8 300 000.
Остава въпросът колко души се водят по постоянeн и настоящ адрес и дали тези, които са починали, са извадени от избирателните списъци.
480 000 души са хората, според ГРАО, които живеят у нас на постоянен адрес и трябва да са на него.
Този, който печели изборите, обикновено ги печели с 1 милион гласа, тези почти половин милион, които са неясни, са сериозен въпрос. Тоест излиза, че има между половин и един милион хора, които се разминават.
Един от примерите за фрапиращи разминавания е от село Бусинци, Трънско. Там, според ГРАО, живеят 55 души. Кметският наместник обаче разказва пред БиТиВи, че точно 15 са реално живеещите в Бусинци, поименно изредени. Според него не става въпрос за „мъртви души“, а останалите 40 до 55 от списъците са реални хора, но са в Полша, Испания, Перник и София, въпреки че продължават да се водят в селото.
А един от фрапиращите случаи е този в Кърджали. Там имаме повече хора с постоянен адрес, отколкото хората, които живеят в областта. Те са над 340 000 души, а тези с настоящ са 169 000, което значи, че повечето хора не живеят там от тези, които са в избирателните списъци. Може би две трети ги няма там, което е голямо изкривяване относно резултатите за изборите в тази област.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране