Бизнес експанзията на Ахмед Доган във Варна продължава. Както стана ясно покрай строежа на морския му палат и придобиването на ТЕЦ „Варна“, когато цяла редица институции се активизират, за да свършат бързо нещо, обикновено предстои нов проект на почетния лидер на ДПС, съобщава Капитал.
През последните месеци се проправя път към изграждането на ново търговско пристанище във Варненския залив. То ще бъде на мястото на въглищния терминал на ТЕЦ „Варна“ – централата, която от миналата година е собственост на почетния лидер на ДПС и чрез която в началото на 2019 г. той придоби официално т.нар. Боянски сараи.
Точно както ТЕЦ „Варна“ се настани в схемата за студен резерв и измести държавната „Марица-изток“, така новото пристанище иска да се намеси ударно в обработването на контейнерни товари и зърно, като изземе немалка част от дейностите на държавното „Пристанище Варна“.
12.5 м ще е дълбочината за маневриране в новия порт. Общата използвана площ ще бъде 181 653 кв.м на сушата и около 380 000 кв.м в езерото
Паралелно се движи и обновяването на самия ТЕЦ, така че от следващата година да може да участва с три пъти по-голям капацитет в търговете за предоставяне на студен резерв, от които вече спечели над 27 млн. лева. За да се случи това пък, „Булгартрансгаз“ ще реконструира газопровода до централата, за да може да осигури доставките на необходимите за работата му количества природен газ.
В края на 2017 г. тогавашният купувач на централата – близкият до ДПС бивш транспортен министър Данаил Папазов, заяви за „Капитал“, че морското пристанище е най-ценният, но труден за използване актив на ТЕЦ „Варна“. Самият Папазов е бил изпълнителен директор на държавното „Пристанище Варна“ в периода 2001 – 2013 г., като точно там пътят му се пресича с Делян Пеевски, който за две години влиза в съвета на директорите на пристанището.
Проблемът при пристанището на ТЕЦ-а е преди всичко нормативен – то не е приемало кораби от октомври 2013 г. и на практика не може да се използва за несвързани с електропроизводството цели, а именно доставката на въглища. Необходимо е да се получат редица разрешения, така че пристанището да може да се реконструира и използва и за търговски цели.
След като в началото на август 2018 г. Папазов прехвърли на Доган централата (30% дял в дружеството запазиха децата на Папазов, а той стана изпълнителен директор), държавните институции бързо се активизират за изпълнение на плановете.
Така за по-малко от две години неработещият енергиен комплекс и пристанището му ще станат гореща бизнес точка, която генерира приходи от десетки милиони.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране