Според изследователите обаче, лидерството на Столетницата е в резултат не от привличане на нови избиратели извън твърдия партиен електорат, а от ерозията в електоралната база на ГЕРБ, предизвикана от корупционните скандали и „апартаментгейт“.
Третото място изглежда гарантирано за ДПС с 8,5%. Партията мотивира своите симпатизанти с участието Мустафа Карадайъ като водач на листата. Това е допълнителен стимул за мобилизация на избирателите на ДПС, които ще отидат до урните, за да покажат подкрепа за своя лидер, коментират от „Спектър“.
Шансове да вкарат поне по един депутат запазват и ВМРО-БНД с 4,2%, следвани от дясното обединение „Демократична България“ и коалицията „Патриоти за Валери Симеонов“.
Социолозите коментират и конкуренцията в трите основни сектора на политическото пространство.
В левия сектор наред с БСП за електорална територия се бори и възстановената под егидата на АБВ лявоцентристка „Коалиция за България“. Те навлизат в кампанията от добра изходна позиция – 2.7% от твърдо решилите да гласуват и имат потенциал за растеж особено при условие, че БСП остане затворена в своя твърд партиен електорат.
В десния сектор политическата коалиция на ГЕРБ и СДС има за съперник своите бивши партньори от разпадналия се Реформаторски блок, които в тези избори се явяват под наименование „Демократична България – Обединение“.Отворен остава въпросът дали „Демократична България“ ще успее да мотивира своите привърженици да гласуват. При по-голям отлив на доверие от ГЕРБ шансовете им нарастват, но и в настоящата ситуация те имат добри шансове да спечелят европейски мандат, стартирайки кампанията с 4.2 % от решилите да гласуват, категорични са от „Спектър“.
В патриотично-националистическия сектор се изостря конкуренцията между ВМРО-БНД и „Патриоти за Валери Симеонов“. Освен традиционно силната позиция на кандидата на ВМРО-БНД Ангел Джамбазки(4,2%), данните показват и тенденция към повишаване на подкрепата към бившият вицепремиер и лидер на НФСБ Валери Симеонов – около 4% На по-задни позиции засега остава „Атака“ (1.2%).
На въпроса „Ще гласувате ли в европейските избори на 26 май?“ отговор „категорично да“ са дали едва 33,5% от анкетираните. С „Не“ са отговорили 37,7%, а малко над 28% твърдят, че още не са решили.
Интересни са резултатите и от последния въпрос, който социолозите са задали на реципиентите – „Какво според вас трябва да е бъдещето на Европейския съюз?“
Оказва се, че повечето българи подрепят идеята за Европа на отечествата – с над 34%, а за европейска федерация се обявяват малко над 32%. Също толкова казват, че не могат да преценят.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране