Има един много интересен момент, занимавам се с недействителните гласове от 17 избори насам. В началото те бяха решително под 5%, дори стигаха под 1,5%, под европейското ниво. В последните години много се вдигна нивото на недействителните гласове, което е свързано с масовото оглупяване на населението. Това заяви пред „Канал 3“ математикът проф. Михаил Константинов, председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване“.„Оглупяването е масово, за най-голямо съжаление, обичам да наричам нещата с истинските им имена. Рязко падна качеството на гласуващите и на администрацията. Просто от нашите училища излизат неграмотни ученици, а образованието е основата на всичко“, изтъкна професорът.
Според него предимството на машинното гласуване е, че „с машината не можете да произведете недействителен баланс, още повече, че нашата бюлетина съдържа поле „не подкрепям никого“.
„За мен това е ползата от машините, че не може да има случайно недействителен глас. Но ако някой се обърка и натисне друго квадратче, тогава може да е гласувал формално вярно, но не за когото е искал. Надявам се, че няма да има фаулове с машините. Но трябва да бъдат обучени хората“, каза още проф. Константинов, който погледна като учен на въпроса дали са възможни изборни манипулации с машините:
„По принцип е възможно всичко, което не противоречи на законите на физиката. Трябва да направим така, че издънки да няма. Готови сме.“Той не смята за основателни съмненията към фирмата от Венецуела, която е производител на машините.
„Самата фирма е от известните производители на машини. Упрекът е по-скоро, че с нейните машини, по думите на самата фирма, са били извършени изборни манипулации. Случаят е известен на публиката по изказвания на самата фирма“, подчерта Михаил Константинов.
„Аз не споря за качеството на машините – надявам се, че са хубави машини. Искам да кажа, че тази история – с машинното гласуване, се разделя на две части. Преди да се вземе решението бях против, най-малко, защото в Европа няма такова нещо. Но щом е взето вече решението, трябва всички да направим така, че гласуването да премине с успех. Както в една фирма – до вземането на решение се спори и дискутира, но след като се вземе решение, всички играят за него“, каза проф. Константинов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране