На фона на слабия летен сезон Министерството на туризма (МТ) се готви да похарчи поредната сума за „стратегически“ документи за благото на бранша. Покрай многото изфабрикувани вече стратегии, визии и концепции, от които няма видими ползи, ведомството реши да поръча серия анализи и пазарни проучвания във връзка с развитието на обособени зони за туризъм. Обществената поръчка, обявена миналата седмица, е за малко над половин милион лева с ДДС, като финансирането е от ЕС.
Вместо масирано да инвестира в реклама, да търси нестандартни маркетингови ходове, да воюва с лошите практики на хотелиери, ресторантьори, плажни концесионери, да бди да няма бетон по плажовете и бариери към тях и да измисли как да върне българите на родното Черноморие, МТ възлага анализи и проучвания с 3-годишни хоризонти. Резултати от новата обществена поръчка скоро няма да има – срокът за изпълнението й е май 2021 година.
А поръчката и без това е безнадеждно закъсняла. Още през далечната 2015 г. като ресорен министър във второто правителство на Борисов Николина Ангелкова утвърждава „концепция“ за разделяне на България на девет туристически района – достатъчно големи по обхват райони, за да бъдат ясно разпознаваеми на туристическата карта, и достатъчно малки, за да бъдат управлявани ефективно. Районите са Дунавски, Старопланински, Софийски, Тракийски, Долината на розите, Рило-Пирински, Родопски, Варненски черноморски и Бургаски черноморски. Всъщност това разделение повтаря т. нар. туристическа карта на България, приета през 2013 г., в която районите са същите и за всеки от тях е определена „специализация“. За Родопския район например подредбата изглежда така: на първо място планински туризъм (ски, пешеходен, рекреативен), следват селски, SPA&Wellness туризъм, приключенски, културно-познавателен и фестивален, религиозен и поклоннически туризъм.
И ето че доста години по-късно ресорното министерство се сеща, че му липсват: маркетингови изследвания и проучвания на туристическия поток в отделните райони, анализи и прогнози за туристическото развитие, маркетингови стратегии за деветте района и общ комуникационен план. И решава да потърси изпълнител за тези дейности. Фирмата, която спечели поръчката, ще има и друга задача – да разработи критерии за подбор на специализирани борси, изложения и други форуми, в които малкият бизнес в сферата на туризма да участва. Тепърва ще се създават база данни за туристическите дейности и обекти в деветте района и за фирмите, които доставят храни и напитки, возят туристи и т.н. А цялата тази работа отдавна вече трябваше да е свършена. При размаха и темповете, с които работи министерството, цяло чудо е, че българският туризмът все пак се развива.
2 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
С МИНИСТЪР ТРАВЕСТИТ ТОЛКОВА…
А самите Българи Туристически предприемачи кой да ги спаси от тах самите?
Има начини но няма стратегия и програма за инвестиране създаване на дългосрочен план за развитие. С наливане на милиони в маркетинг да рекламираш нешо невярно което и не съшествува, без инфрастуктора,логистика и активна подръжка на самите туристически фирми както и държавата.Така може всяка гоина да си харчите по 500 милиона без да има възвращаемост на инвестицията.