В програмно интервю по БНТ настоящият зам. главен прокурор Иван Гешев даде да се разбере какъв ще е стилът му, ако стане шеф на държавното обвинение – сплав от лични нападки и квалификации, замяна на доказателствата с откровена пропаганда и конспиративни теории, намеци за „разкрития“, които никой не може да провери. Той обяви всеки, който мисли различно от него, за болшевик и открито се закани на младежа, обвинен за атаката на НАП Кристиян Бойков, на свидетеля по делото КТБ Бисер Лазов, на бившия правосъден министър Христо Иванов. Много от твърденията му рязко се разминават с фактите, морала и законовите функции на прокуратурата.
Какво тук значи някаква си демокрация
Най-впечатляващото е, че бъдещият главен прокурор оспори принципа на разделението на властите, на който се крепят демократичните общества. „Не споделям виждането на, да ги наречем, десните екстремисти, че законодателната, изпълнителната и съдебната власт трябва да са разделени. Принципът на разделение на властите е една част от монетата, а другата част от монетата е взаимодействието в рамките на конституционните правомощия между отделните власти.“
Коментар
В Конституцията ясно е записано, че трябва да има разделение на властите, така че това не е виждане на някакви десни екстремисти. Гешев очевидно не смята политическата намеса в съдебната власт за нещо лошо и даде ясно да се разбере, че няма притеснения да се вижда в бъдеще с депутата от ДПС Делян Пеевски, за когото се твърди, че кадрува при магистратите. „На всички е ясно, че той е български депутат, т.е. част от законодателната власт. Като такъв комуникира с цялото Народно събрание, вероятно и с цялата изпълнителна власт“, каза Гешев.
Колко кандидати са нужни за едно състезание
Иван Гешев изобщо не се притеснява, че може да се окаже единствен кандидат за поста. „Вижте, това дали има един или повече кандидати не изключва по никакъв начин дали ще има състезание. Доколкото виждам, и г-жа Кьовеши е единствен кандидат – никой не е казал, че няма да има състезание.“
Коментар
Процедурата по избор на европейски главен прокурор започна с повече от 15 кандидати. След пресяване останаха трима. После състезанието продължи с двама основни кандидати и едва след две гласувания Кьовеши остана единствен кандидат. У нас всички 11 прокурори от Прокурорската колегия се обединиха зад Гешев, а правосъдният министър Данаил Кирилов, който единствен още може да издига кандидати, се отказа от това свое правомощие. Така Гешев ще се състезава със себе си.
Кои са враговете
Зам. главният прокурор очерта ясно кръга на своите врагове, които ще го атакуват. „На първо място това е политическият кръг и свързаните с него медии и олигарси, гравитиращи около подсъдимия Прокопиев… Това е най-сериозната сила с най-сериозен интерес да няма избор на лице извън тези, които са предпочитани от него и от кръга, който го обслужва. На следващо място са олигарсите и емблематични лица на прехода, които в момента са в ареста или им предстои да влязат в ареста… На трето място това са мутри, държавни служители и какви ли не още престъпници, осъдени или обвиняеми. Всички те може да не се харесват едни други, но ще се образува клуб по интереси – те може да не се харесват индивидуално, но имат общ интерес. Общият им интерес е неработеща прокуратура, да няма справедливост и да могат да харчат откраднатото и да не бъдат осъдени.“
„Кръгът около Христо Иванов мога да определя като болшевишки по методи, защото те са специалисти по компромати, компроматна война, активни мероприятия…, а смешното е, че меншивики по резултати.“
Коментар
Разследването срещу нито едно от емблематичните лица на прехода, които се намират в ареста като Миню Стайков, Ветко Арабаджиев и Николай Банев, не е стигнало до обвинителен акт, камо ли до присъда, въпреки че минаха месеци от задържането им. Най-малкото е странно един кандидат за главен прокурор да потъпква презумпцията за невинност и да нарочва за престъпници хора, които нямат издадени присъди. Обявяването на всеки, който критикува методите на прокуратурата, за враг пък поставя под сериозно съмнение безпристрастността на разследванията.
Кои са поръчители на хакването на НАП
За Гешев проникването в сървърите на МФ и НАП е „една координирана атака срещу държавата“ и „активно мероприятие“. Той директно обвини фирмата, в която работи момчето, за което се твърди, че е хакнало базите данни, в киберрекет и кибертероризъм. Отговорни за атаката били и опозиционната „Да, България“, и медиите, които преекспонирали пробива. Доказателствата? „Само погледнете как интересно съвпадна всичко с политическата реакция примерно на „Да, България“ – в рамките на дни беше поискана оставката не на шефа на НАП, а на министър Горанов. Дните в политическия живот представляват милисекунди по същество. Тази атака съвпадна с активно преекспониране на случая в определен кръг медии, свързани с подсъдимия Прокопиев, с Христо Иванов, някои ги наричат „протестърски медии“, с активно присъствие по телевизиите примерно на Атанас Атанасов, който е шеф на Националната служба за сигурност по време на г-н Костов, министър-председателя Костов, който активно разви фантастичната теория как едва ли не това е организирано от държавата.“
Коментар
Гешев не подкрепи конспиративните си теории с нито едно сериозно доказателство. И очевидно няма намерение да търси отговорност от лицата, които не са опазили чувствителната информация за 5 млн. граждани и много фирми. Сред тях на първо място е финансовият министър Владислав Горанов. Вместо това Гешев размаха пръст на критиците на управляващите.
Внимавай какво говориш
Гешев си позволи да отправи редица лични нападки:
– срещу бившия правосъден министър и лидер на „Да, България“ Христо Иванов: „Той трябва да внимава, когато употребява, не да внимава, по така, предвид това, което казах, по-внимателно да употребява тези термини …“
– срещу заподозрения за хакването на НАП Кристиан Бойков: „Това момче трябва да седне някъде на тъмно, да остане само с чувството си на самосъхранение, да осмисли постъпките си и да прецени какво ще направи – дали ще съдейства на закона, или ще понесе последствията от действията си.“
– срещу основния свидел по делото КТБ Бисер Лазов: „Ще бъдат зададени въпроси първо от прокуратурата в случай, че той не си спомня някои неща, които е казал в досъдебното производство. Има процедура, ще бъде поискано прочитане, ще му се предявят веществени доказателства, които той е предал“.
– срещу адвокат Ина Лулчева. „Но г-жа Лулчева нали не забравяме, че е адвокат на един от най-богатите обвиняеми и подсъдими престъпници като лицето, което вие наричате Брендо. Нейната работа е да защитава и да взима пари от хората, които защитава, независимо каква е истината. Спазването на принципа на обективната истина е задължение само на съда и прокуратурата. Моята работа е да ги арестувам, нейната работа е да ги спасява. Естествено е, че тя няма интерес от една работеща прокуратура. Става въпрос за интереси.“
Коментар
Главният прокурор в България разполага с огромна власт и очевидно Иван Гешев няма притеснения да я използва за лични цели. Задачата на ръководителя на държавното обвинение не е да арестува, а да осигурява достатъчно доказателства за вината на нарушителите на закона. В случая Гешев си позволява да отправя директни заплахи и да раздава квалификации, с което компрометира работата на прокуратурата.
Какви имоти, каква жена
Гешев определено избягва темата за имотите и жена си. „Аз разполагам с жилище, което е ипотекирано, в квартал „Волуяк“ – „елитен“ български квартал. Жена ми разполага с таван до Софийския централен затвор, а не в квартал „Изгрев“ или в квартал „Изток“. Нямам асансьор, който да ми стига до хола. Не разполагам с нищо повече от който и да е средностатистически жител на София“.
Коментар
В случая отново не става ясно за коя жена става въпрос – за тази, за която той е женен, но не живее, или за тази, с която живее на семейни начала, но няма брак. И двете присъстват в имотната му декларация, но Гешев се е възползвал от правото му, дадено по закон, да не обявява публично тяхното имущество. Особено силни са съмненията около Детелина Ханчева, която е имала взаимоотношения със съдружник на Александър Ваклин, който е основният свидетел по делото срещу бившия кмет на „Младост“ Десислава Иванчева. По това дело Гешев е главно действащо лица и има съмнения за конфликт на интереси.
–––––––
Още бисери
„Аз съм израснал бавно, постепенно в системата, като съм минал през почти всички нейни нива. Ако трябва да отговоря честно, аз съм несистемен играч и нетипичен за българската съдебна власт.“
„Не само прокуратурата, но и държавата е длъжна на българските граждани, защото сме, може да прозвучи пресилено, в ситуацията на държавата, където са убивали възрастните си хора. Недопустимо е възрастните хора, които са изградили тази държава, да бъдат убивани, изнасилвани, запалвани в къщите си и в крайна сметка жертвите въобще да не фигурират в българската действителност и техните проблеми да не бъдат отразявани, а да бъдат героизирани извършителите. Тук смятам, че прокуратурата трябва да вземе активна роля, и трябва за много кратко да промени това.“
„Искам прокуратура, която да е отворена към проблемите и болките на хората.“
Източник: „Сега“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране