„В шпионския скандал се преплитат две линии – на опита за преврат с хакване на пръскачки пред парламента и на използване на държавни институции от страна на властта, за да бъдат убедени т.нар. „десни гласоподаватели“ в София да гласуват за Йорданка Фандъкова. Целта на този т.нар. „шпионски скандал“ е една – политическа, да не се загуби София на изборите“. Това коментира пред БНР проф. Евгений Дайнов.
„Такива неща винаги изглеждат нелепо, но в България това, което прави властта, за да си върне гласоподавателите от дясно, прилагайки руски политтехнологии, които дори в Русия вече не се предлагат, е на дълбоко провинциално равнище. Не, няма да успеят, защото това са елементарни манипулации“, допълни проф. Дайнов.
Според него всичко това е прахосване на огромно количество средства и на репутации за нещо, което изначално е обречено. „Влиянието и самочувствието на ГЕРБ по места се разплитат, в редиците на партията цари изумителна несигурност, цари очакване за лоши резултати. Но от другата страна няма голяма опозиционна сила, която истински да се възползва от това и да преобърне баланса“.
По думите му България ще изглежда унило без цивилизована левица и цивилизована десница.
„Това, което виждам в кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор и в истеричната подкрепа, която статуквото се опитва да организира в негова подкрепа, е, че ГЕРБ до такава степен са обезверени, че могат да печелят избори, до такава степен са разбрали, че властта им се изплъзва, че търсят спасител, който решително да наказва онези, които не слушат“.
„Техниката на огледалните протести създава усещане за какофония и обикновено успява да намали влиянието на автентичния протест“. Това пък коментира пак по БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията по повод демонстрациите в подкрепа и срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор.
Според анализатора идеята за опит за преврат да стане публична медийна тема е „лошо премислено усилие“ и всичко стига до „предозиране“.
По думите на Тихомир Безлов протестите и контрапротестите няма да се отразят върху предстоящите местни избори. „Възможно е да има много причини за темата „шпионски скандал“, тема, която се опитва да затисне протестите срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор. Това е усилие да се намалят критиките, че прокуратурата е проруска и че не взима мерки срещу руските усилия за влияния. В този смисъл е избран някакъв обект на усилия, парадоксално свързан с другата голяма тема за КТБ. И всичко това се случва около датата 9 септември. Струва ми се, че има усилие да се смени акцентът“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране