Представяме ви осем от най-успешните българи зад граница. Четирима от тях имат успешна световна кариера, благодарение на личностните си и професионални качества. Но възможността да учат и работят зад граница по време, когато подобни разрешения получаваха единици, не би било възможно, ако не се ползваха с доверието на партията и тайните служби. Без тази солидна подкрепа, днес големият свят едва ли щеше да знае техните имена.
1. Александър Мирчев – секретар в ЦК на БКП и помощник на Андрей Луканов по международните въпроси. Името му се свързва с редовни доклади до американското посолство за всички новини, свързани с ръководния орган на БКП и готвения вътрешнопартиен преврат.
Мирчев предоставя на американския посланик Сол Полански прословутото писмо на Младенов до Живков, което предшества преврата на 10 ноември. Въпреки, че в доклада името на приносителя е прикрито, Мирчев е основният заподозрян. След свалянето на Тодор Живков той заминава на специализация в САЩ и повече не се връща. Там създава верига от фирми, подозират го в схемата за нелегално изнасяне на пари от България.
Днес д-р Мирчев е уважаван член на американското общество, университетски преподавател и от 1992 г. собственик на фирмата „Крул Корпорейшън”, чиято основна цел е консултантска дейност на световни проекти. През 2001 г. става председател на съвета на директорите ва американската компания „GlobalOptions Management Ins”. От 2007 г. е старши съветник на министър-председателя на Казахстан и прeдседател на Съвета на директорите на казахстанския „Фонд за устойчиво развитие Казин”. Въпреки че не живее в България, Мирчев оказва влияние върху вътрешни политически процеси чрез редица неправителствени организации.
2. Елена Поптодорова – дъщеря на Борислав Поптодоров, щатен служител в Първо главно управление на ДС.
Започва кариерата си в МВнР през 1975 и остава на робата до 1990 г. Започва като 3-и секретар и стига до длъжност пълномощен министър на НРБ в Рим и генерален консул на България в Сан Марино (1987 – 90). Преводач е на Тодор Живков.
В периода юни 1990 – април 2001 г. е избирана няколко пъти за народен представител от листата на БСП. От юни 2001 до януари 2002 г. е директор на Дирекция „Международни организации и правата на човека“ в Министерство на външните работи (МВнР). От август 2001 г. е и говорител на същото министерство.
30 януари 2002 г. до 21 август 2008 г. е извънреден и пълномощен посланик в САЩ и специален посланик за черноморския регион. При пребиваването си в САЩ става член на Форума на жените във Вашингтон (от 2003 г.) Член е и на изпълнителния съвет по дипломация във Вашингтон (от 2003) Избрана е за почетен член на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа от януари 2002 г. През 2009 – 2010 г. е директор на дирекция „Политика на сигурността“ в МВнР. От 2010 до 2016 г. е посланик на България в САЩ. След като е освободена от поста „посланик”, през септември 2016 г. е назначена за ръководител на Централноевропейския офис на Американския еврейски комитет. Но на 1 март следващата година подава оставка „по лични причини“ – последвалият международен скандал,след като бе засечена да краде козметика на летището във Варшава. Днес Поптодорова е вице-президент на Асоциацията на Атлантическия договор и директор за евроатлантически дейности в българския Атлантически клуб.
3. Иван Кръстев – политолог. Син е на Йото Кръстев, заместник-завеждащ отдел „Административен” в ЦК на БКП. От този отдела са зависели даже членовете на Политбюро и началници в Държавна сигурност. Наричали са този отдел вътрешнопартийно Шесто управление. Кариерата на сина, обаче, е повлияна от модерните западни течения и днес е смятан за дясната ръка на Джордж Сорос, изнася лекции на световни форуми и на семинари в тесен кръг на световния елит.
Пътят му към стола до Сорос започва през 1991 г., когато специализира една година в колежа „Сейнт Антъни“ на Оксфордския университет със стипендия на „Отворено общество”. В периода 1991-95 г. заема експертна длъжност в кабинета на президента Желев, отчасти заради личното познанство на Андрей Луканов с баща му Йото Кръстев. Пак чрез Луканов и подкрепата на Желев и Луджев става шеф на българския клон на фондация „Науман”, след което създава собствена неправителствена организация.
Днес Кръстев е председател на УС на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена (IWM Vienna). Основател и член на Европейския съвет за външна политика, член на борда на Фондация „Ерсте“. Член е и на международния редакционен съвет на списанията „Europe’s World“, „Journal of Democracy“ и „Transit – Europäische Revue“.
Иван Кръстев е бил изпълнителен директор на Международната комисия за Балканите, председателствана от бившия министър-председател на Италия Джулиано Амато. Класиран е на 85-то в класацията на Foreign Policy на стоте най-влиятелни интелектуалци в света през 2008 г. Автор е на десетки статии, публикувани в българската и чуждестранната преса. Последната му книга на български език е „Под линия“, изд. Факел, 2001. В съавторство с проф. Стивън Холмс завършва книга за политиката в Русия.
4. Ирина Бокова-дъщеря на Георги Боков, секретар на ЦК на БКП.
В периода 1977 – 1982г. е стажант аташе и трети секретар в отдел „ООН и разоръжаване“ на МВнР. В следващите две години е трети секретар в Постоянното представителство на България в ООН, Ню Йорк. От 1984 до 1990 г. е втори и първи секретар в отдел „ООН и разоръжаване“ на МВнР. През 1990 – 1991г. е народен представител от БСП в Седмото Велико народно събрание. Подписва новата Конституция на Република България. През 1995 г. е назначена за заместник-министър, а след това и министър на външните работи в правителството на Жан Виденов и секретар на правителствения Комитет по европейска интеграция. Остава на тези позиции до падане на правителството през 1997 г.
От 2001 до 2005 г. е депутат от листата на БСП. В края на мандата на парламента е назначена за извънреден и пълномощен посланик на Република България във Франция и Монако. А от 2005 г. е постоянен представител на Република България в ЮНЕСКО. През 2009 г. е избрана за генерален директор на ЮНЕСКО и преизбрана за втори мандат през 2013 г. Днес работи с десетки неправителствени организации и университети, изнася лекции на международни форуми.
Избрана е за член на УС на фондацията, създадена от бившия главен секретар на ООН Бан Ки Мун, член е на УС и на редица други НПО, както и в бордовете на световно известни компании, като „ФосАгро”. През 2017 г. влезе и в УС на „Колизеум“ и управлява мащабен архитектурен парк в Рим.
5. Кристалина Георгиева. Твърди се, че Георгиева е била агент на ДС, но досието й никога не бе оповестено публично, главно заради престижните ръководни позиции, които заема зад граница. Започва научна кариера в УНСС през 1977 г., където се издига до доцент. Гостува в катедрите по икономика в Лондонското училище по икономика (1987 – 1988), както и в Университета на Южния Пасифик във Фиджи и Австралийския национален университет, където води лекции за икономиките в преход. Специализира корпоративни финанси в Масачузетския технологичен институт и в Харвардското бизнес училище по учебна програма за кадри на Световната банка.
Започва работа в Световната банка през 1993. От 2000 до 2004 г. е ръководител на отдел за устойчиво развитие към Световната банка. От 2004 до 2007 г. е ръководител на отдела за Русия, а от март 2008 г. е вицепрезидент на Световната банка по въпроси, свързани с устойчивото развитие.
През януари 2010 г. правителството на Бойко Борисов издига Георгиева за български еврокомисар. Председател на ЕК по това време е Жозе Мануел Барозу. Ресорът, който получава, е „Международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи”. При управлението на Юнкер е заместник-председател на ЕК и комисар по бюджета и човешките ресурси. През септември 2016 г. е номинирана от кабинета „Борисов” за българския кандидат за генерален секретар на ООН. Състезава се паралелно с Ирина Бокова за този пост, но е класирана на предпоследно място. След провала си се връща в Световната банка като главен изпълнителен директор.
В края на септември тази година Кристалина Георгиева е избрана за управляващ директор на Международния валутен фонд . Георгиева е втората жена, заставала начело на организацията.
6.Меглена Кунева-снаха на члена на ЦК на БКП Иван Пръмов. Известна още като „Мадам йес“ и често давана като пример за безпринципност, службогонство и политическа еквилибристика. Влиза в политиката като член на НДСВ, избрана е за депутат и главен преговарящ за асоцииране на България към ЕС. Министър по европейските въпроси в две поредни правителства – на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев и европейски комисар по защитата на потребителите в първата комисия на Жозе Мануел Барозо (2007 – 2010).
След като губи поста „главен комисар”, Кунева почти веднага става съветник по правата на пътниците на еврокомисаря по транспорта и вицепрезидент на ЕК Сийм Калас. От месец май 2010 г. е независим член на борда на директорите във БНП Париба. Председател е и на Съвета на директорите на Европейския център за политики.На 6 юни 2011 г. инициативен комитет обявява кандидатурата ѝ за президент на България, а на самите избори се класира 3-та с 14 % .
Създава и собствена партия – Движение „България на гражданите“ (ДБГ), която влиза в 43-тото Народното събрание през 2014 г. като част от Реформаторския блок. Във второто правителство на Бойко Борисов е заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси (2014 – 2017) и министър на образованието и науката (2016 – 2017). От 19 юли 2018 г. Меглена Кунева е Посланик на ЕС в Съвета на Европа в Страсбург. На 28 март 2019 г. става Командор на Националния орден на Франция. Орденът ѝ е връчен в София от н.пр. Ерик Льобедел – посланик на Република Франция в България.
7. Николай Младенов – бивш евродепутат, министър на отбраната и на външните работи. През август 2013 г. е назначен за специален представител на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун за Ирак и за ръководител на мисията на ООН там. През февруари 2015 г. е назначен за специален координатор за Близкоизточния мирен процес. Николай Младенов е роден на 5 май 1972 г. Според бивши служители на Държавна сигурност баща му, Евтим Младенов, е щатен служител на Първо главно управление – свързочник в различни посолства, като ползва дипломатически статут за прикритие. Самият Николай Младенов никога не е отричал тези твърдения, но завява, че не са имали влияние върху собствената му кариера.
8. Юлия Кръстева – психоаналитик, лингвист, семиотик, философ и феминистка, изключително популярна в чужбина. Наскоро бе осветена като агент на ДС. През 1966 г., в разгара на Студената война, заминава за Париж със стипендия от френското правителство. Осем години по-късно е избрана за професор по лингвистика в Парижкия университет. Автор е на много научни публикации, преведени на различни езици. Името й широко известно в научния свят.
Юлия Кръстева е доктор хонорис кауза в редица университети, между които са Университетът на Западно Онтарио, Харвардският университет, Университетът на Торонто, Свободният университет в Брюксел, Университетът в Байройт, New School University в Ню Йорк и Софийският университет.
През април 1997 г. получава едно от най-престижните отличия във Франция – орден на Почетния легион. През 2004 г. правителството на Норвегия я удостоява с Холбергова награда за новаторската работа, посветена на въпросите, които са разположени в пресечната точка между език, култура и литература.
През 2008 г. Кръстева основава международната награда „Симон дьо Бовоар“. Присъжда се на личности, отличили се (чрез художествена работа или публични действия) в насърчаването на свободата на жените в света. Понастоящем Юлия Кръстева е професор в Парижкия университет „Дени Дидро” и има частна практика като психоаналитик. Редовно преподава в Колумбийския университет в Ню Йорк като гост-професор. Тя е и изпълнителен секретар на Международната асоциация по семиология и член на много редакторски съвети. Юлия Кръстева е също член-кореспондент на Британската академия по хуманитарни и обществени науки от 2002. През 2018 г. Комисията по досиетата огласява, че от 1971 г. Юлия Кръстева е действала като сътрудник на Държавна сигурност под псевдоним „Сабина“. Съобщението от Комисията по досиетата получава голям обществен отзвук.
2 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
С изключение на Сталинка Георгиева (и донякъде Меглена Пръмова), другите не знам с какво толкова са известни в широкия запад….
Само мръсници са се събрали да лъжат народа!