Политическата хегемония на ГЕРБ започва да се пропуква, но промяната не е революционна, гласят първите коментари на част от анализаторите след първия тур на местните избори в неделя.
„Политическата хегемония на ГЕРБ е сериозно предизвикана. Има начало на промяна, но тя не е революционна“, коментира социалният антрополог Харалан Александров пред БНТ.
Има ерозия на ГЕРБ в някои градове, а БСП е в слаба кондиция, коментира политологът Даниел Смилов пред бТВ.
По думите му ерозията е видима в София – резултатът през 2015 год. за Йорданка Фандъкова е бил над 60 на сто от гласовете още на първия тур, а сега е 35 на сто. Доста шарен ще бъде и общинският съвет, допълни той. Резултатите от общинските листи са показателни за това, че на практика ГЕРБ губи позиции в някои от градовете, каза още Смилов.
ГЕРБ печели тези избори с много по-нисък резултат в сравнение с 2015 г. Тоест, в ГЕРБ има пукнатина, а кандидати на БСП отиват на балотаж с шанс да спечелят в някои градове, коментира пред БНР Кънчо Стойчев от „Галъп интернешънъл“.
По думите му изненадващо е сравнително слабото представяне на Йорданка Фандъкова – около 100 000 гласа по-малко в сравнение с 2015 г. Сумарният резултат на втория и четвъртия кандидат е по-голям от този на Фандъкова, добави Стойчев.
Не бих казал, че резултатът е предрешен в София. Мачът не е решен, добави Стойчев.
Колегата му Андрей Райчев подчерта, че на балотажа идната неделя съдбата на София е в „ръцете на тези хора“, които са гласували сега за „Демократична България“ и за „Спаси София“.
Изненадата на тези местни избори е, че на балотаж в Пловдив отива Дани Каназирева, която ще се яви срещу кандидата на ГЕРБ Здравко Димитров, който е досегашният областен управител на града.
„Няма никакво съмнение, че ГЕРБ спечели тези избори, но е „пробит“, обобщи Андрей Райчев пред Нова телевизия.
Политологът Антоний Тодоров също отбеляза, че в големи областни градове, които ГЕРБ спечели на първи тур на предходните избори, сега ще се състои балотаж. „Възможно е да има изненада на втори тур в София. Но самият балотаж вече е начало на промяна. Но няма революция, която да промени радикално ситуацията“, добави Тодоров.
Според левия коментатор Росен Карадимов, в национален мащаб БСП се утвърждава като втора политическа сила, тъй като ще има около 2000 общински съветници, в сравнение с около 900 към момента. „Промяната ще е навсякъде, където тези, които не приемат ГЕРБ, се обединят“, добави Карадимов.
„Никоя от политическите сили няма основание да твърди, че има изключително голям възход. ГЕРБ губи в София около 100 000 избиратели, което означава, че последният мандат на Фандъкова е оценен като най-слаб“, коментира политологът Борис Попиванов.
Според бившия съветник на президента Росен Плевнелиев Румяна Коларова обаче резултатите показват, че управлението е стабилно. „Ако не в рамките на фантазията, то поне на силния оптимизъм е да се очаква някакъв обрат в София. 10% е достатъчно решаваща преднина“, коментира Коларова. По думите ѝ прогнозите за победа на Мая Манолова са отразявали желаното, а не реалността.
Михаил Мирчев се съгласи и добави, че подобни прогнози са се дължали на „фалшиви изследвания“. „Имаше доста скандални изследвания в тази кампания“, посочи Мирчев. По думите му в големите градове ГЕРБ е удържала победа. „Във Варна има много добър резултат, в Бургас – потресаващо добър резултат. В Плевен – трудна победа, но победа“, изреди Мирчев пред БНТ.
Огнян Минчев също коментира, че разликата в София между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова от 8-11% е „много трудно преодолима“. Стратегията на Фандъкова ще е да се обърне към десните избиратели, докато тази на Манолова – да адресира протесния вот. Андрей Райчев обаче твърди, че разликата от десетина процента се равнява на около 40 000 гласа, което не е много.
Според социолога от „Алфа рисърч“ Геновева Петрова кандидатът за столичен кмет Борис Бонев привлича съществена част от вота, настроен към промяна на управлението на София. По-слабият резултат за Мая Манолова е заради вота, който отиде към Борис Бонев, поясни Петрова пред бТВ.
Не може категорично да се твърди, че десните избиратели, които са гласували за Борислав Игнатов, ще преориентират вота си към Манолова, каза още Петрова.
Силният резултат на Борис Бонев от „Спаси София“, зад когото не стои партийна структура, е сред изненадите на тези избори смятат социологът Боряна Димитрова и политологът Димитър Ганев. Според Ганев и колегата му Борис Попиванов независимият Бонев е носителят на новото, а на всички избори винаги има търсене на нещо ново. „Борис Бонев е голямата изненада, защото се представи над очакванията“, каза и социологът Юрий Асланов.
Според Антоний Гълъбов Мая Манолова няма шанс да генерира подкрепата на десните избиратели на втори тур.
Доц. Милена Стефанова, преподавател във Философския факултет, определи изхода от първия тур като очакван. Не е нормално такава хегемония да се запази толкова дълго време. Винаги, когато си в управлението, има изтощаване и умора, коментира тя пред БНР.
По думите ѝ на тези избори не е имало ярък нов играч, който да размести съществено пластовете в страната.
Смешно е, че партиите афишират удвояването на гласовете си, смята доц. Стефанова. Ще се окаже, че вместо 5200 общински съветници, които избираме днес, те ще станат 10 000, допълни тя.
Тъжното според нея е, че трудно се намират нови лица, които да привлекат вниманието на гласоподавателите. Новите кандидати за кметове пък не успяват да бъдат популяризирани, което означава, че има сериозен проблем с начина, по който се организират кампаниите, коментира доц. Стефанова.
Политологът Татяна Буруджиева коментира, че БСП се е отказала да направи национална кампания и ръководството ѝ не е направило нищо, за да се вдигне активността. Трябваше да чуем от БСП какви са им местните политики, защото местната власт е проблем на националното ниво, допълни още Буруджиева. Това го приемам по-скоро като доста фарисейска проява от страна на ръководството, което беше напуснало, допълни тя и посочи, че ако някой е подкрепил и работил за кампанията на Мая Манолова, това е градската организация на БСП.
Кънчо Стойчев открои платения вот като най-сериозен проблем на тези избори. „Никой не се криеше, гласовете се продаваха по площадите, никой не беше преследван“, отбеляза той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране