„В Ботевград има организирана престъпна група. Тя събира пари от населението за 9 млн. куб. метра вода, а плаща на държавата за 2.5 млн. куб. м. Останалите пари са присвоени“, това коментира председателят на Надзорния съвет на „Лукойл“ Валентин Златев пред Би Ти Ви по повод драмите в Ботевград и предупрежденията, че скоро и в този град след Перник ще има водна криза. По думите на Златев нарушенията в града се случват поне от 2016 г. За всички нередности той е сезирал прокуратурата, като е готов днес да го направи още веднъж.
Златев посочи, че Ботевград ползва вода от язовир „Бебреш“, за която трябва да си плаща, но местното ВиК дружество дълго време е нямало договор с държавното „Напоителни системи“. Това става едва през 2016 г., когато се подписва договор за 2.5 млн.лв. куб. метра вода. По негови данни обаче общината е събрала от жителите на града средства за 9 млн.лв. куб. метра, като останалите са присвоени.
Златев заяви, че ВЕЦ-ът на баща му, за който кметът на Ботевград Иван Гавалюгов твърди, че е източвал нерегламентирано вода от язовир „Бебреш“, не работи от поне 16 мсеца, както е установила наскоро и разпоредената от премиера Бойко Борисов проверка. По думите му е имало само 2 профилактични пускания през май и юни 2019 г. за около 800 хил.куб.метра вода, които са незначително количество. „Смешно е да се твърди, че един язовир може да се източи за 14 дни профилактино пускане на вода“, заяви той.
Шефът на надзорния съвет на „Лукойл“ разказа и, че Ботевград е лицензиран да черпи вода от 28 водоизточника – 23 сондажа и 5 водохващания, нито един от които обаче в момента не работи. Язовир „Бебреш“ не е сред тях, той е построен през 1987 г., за да се ползва за промишлени, а не за питейни нужди, подчерта той. „Кой кога е разрешил язовир „Бебреш“ да се ползва за питейна вода и защо той става единствен източник“, попита Златев. По думите му още през 2016 г. е констатирано, че водата, която получават ботевградчани от този язовир, идва не от тръбата, по която трябва. Това става чрез 8 байпасни връзки към тази тръба, като освен това няма и пречиствателни станции.
Според Златев атаките на кмета идват от неразбиране, че народната любов може да се спечели, борейки богатите, както и за отклоняване на вниманието от това, че Върховният административен съд е отстранил Гавалюгов от поста заради конфликт на интереси. Той посочи 5 заповеди, издадени от кмета Гавалюгов по молба на бизнесмена Гавалюгов. Съобщено бе и за 25 хил.лв., дадени от кмета на съдружника му, притежаващ места телевизия. „Кметът Гавалюгов е сред най-крупните бизнесмени в Ботевград, той притежава цялата власт там, включително и медийна, и е христоматиен пример за олигарх“, посочи Златев, който посочи, че говори в лично качество на гражданин и не смята себе си за олигарх, както е определян.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране