Всички жилищни сгради трябва да се снабдят с технически паспорт, който да удостоверява състоянието на конструкцията, енергийните загуби и други важни характеристики, най-късно до 2022 г. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройство, цитирани от „Телеграф“.
Повечето от сградите в панелните квартали са стари и може да са получили конструктивни проблеми. При някои има поддаване на основите, на други са премахнати носещи стени при масовото изграждане на балконите като допълнително помещение към кухнята или хола през последните години. Сградите трябва да се изследват и за сеизмична устойчивост, информира БЛИЦ.
Затова издаването на технически паспорт ще става след конструктивно и енергийно обследване на блока, обясниха от фирмите, сертифицирани да правят такива обследвания.
До крайния срок, в който всяка сграда трябва да има паспорт, остават по-малко от две години.
Ако домоуправителите на етажната собственост започнат да събират средства от всеки съсобственик за осигуряване на минималната сума за паспорт на блока, при месечна вноска на апартамент от 15 лева сумата ще бъде събрана за 12 месеца, а при вноска 7,50 – за 24 месеца.
Профилактичният преглед на старите сгради ще бъде задължителен, и не трябва да се оставя за последните дни преди крайния срок. Засега не се обмисля отлагане на изискването за паспортите.
Ако живеещите в блока не си поръчат сами обследване до 2022 г., кметът на съответната община може да възложи изготвянето на паспорт от името на етажната собственост. Ако след това тя не плати обследването, ще си събере парите по съдебен ред.
Ползата от издадения паспорт е, че животът в сградата става по-сигурен. Във всички случаи имотите в сгради с паспорт ще могат да се продават по-скъпо. Енергийният и техническият паспорт стават неразделна част от сградата при имотни сделки.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране