Напълно безполезна се оказа платформата на МВнР за електронни консулски услуги на стойност близо 800 000 лв., пусната през 2016 г. За изминалите 6 години чрез нея са постъпили само две електронни заявления от сънародници в чужбина за издаване на български лични документи, а в момента системата вече не функционира. Това признава външната министърка Екатерина Захариева в отговор на парламентарно питане от депутатите от БСП Веска Ненчева и Георги Йорданов.
Социалистите предупреждават министърката, че много българи зад граница трябва да подновят личните си документи, а заради кризата с коронавируса не могат да пътуват до нашите посолства и консулства. „Системата е завършена през декември 2015 г., тествана е успешно и е пусната през април 2016 г.
Заради действащото тогава законодателство обаче е била разработена така, че да се ползва само с електронен подпис, издаден от български доставчик на удостоверителни услуги. Това крайно ограничава броя на ползвателите и довежда до споменатия печален резултат“, оправдава се Захариева.
От отговора не става ясно кога ведомството е разбрало, че трябва да промени условията за ползване на портала. Тя посочва, че след „редица срещи“ между представители на МВнР и МВР било решено да се позволи подаването на заявления и без електронен подпис. Това обаче щяло да е възможно чак от 1 октомври 2020 г., след като МВнР тепърва обяви нова обществена поръчка за „внедряване на нови функции“ в неработещия портал. Захариева не посочва колко още пари ще похарчи за проваленото начинание.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Никой не може да ползва електронна консулска услуга след като не знае че такава услуга съществува.А след като съществува и се изисква електронен подпис от България няма как да стане то си е услуга за Българи в България, но и на тах им искат подпис който те нямат.