02.05.2020 | 0:50
Китай не разрешава на СЗО да разследва произхода на коронавируса
Меркел към вирусолозите: Днес така, а утре – иначе

Въз основа на своите резултати учените предупреждават за неограниченото отваряне на училищата и детските градини в Германия. Дростен, позовавайки се на „научно“ изследване, заяви по-рано, че при децата рискът от инфекция е по-малък, отколкото при възрастните („една трета“)

Според „Билд“, предисторията на тези отношения е свързана със съвета на Дростен кабинетът да затвори училищата, въпреки че само ден по-рано е препоръчал точно обратното. След словесен сблъсък с Меркел, лекарят е заявил, че човек може да смени позицията си, след като е получил нова информация.

Според говорителя на правителството Щефан Зайберт, Меркел не е критикувала вирусолога, а по време на пресконференцията е говорила за важната роля на науката.

Съседна Сърбия също започна да разхлабва противоепидемичните мерки, които бяха едни от най-строгите в света. От днес пенсионерите в Сърбия могат да излизат ежедневно (досега можеха само да пазаруват рано сутрин през почивните дни), след дни ще отворят ресторанти и кафенета. Градският транспорт ще възстанови работата си на 8 май, детските градини – на 11-и. Парковете в западната ни съседка отвориха по-рано тази седмица.

Една от причините за това разхлабване е не само намалелият брой нови случаи, но и активната гражданска реакция. Сърбите няколко вечери поред протестираха от балконите си с тигани, тенджери, свирки и други. „С шум срещу диктатурата“ напомня за демонстрациите от 1996 и 1997 г. срещу Слободан Милошевич, пише в. „Данас“. Лидерите на опозицията в Сърбия пък излязоха снощи пред Националното събрание. Те разкритикуваха строгите ограничения, наложени от Александър Вучич и обвиниха държавния глава, че налага „анормални и нехуманни мерки“ спрямо гражданите.  „Тук сме, защото искаме да живеем в нормална държава, искаме да сме част от Европа. Търсим добри отношения с всички – с Китай, с Русия, с Америка, но ние се намираме в Европа и искаме да сме в Европейския съюз, това е нашето бъдеще“, заяви председателят на опозиционната Партия на свободата и справедливостта Драган Джилас.

В Сърбия потвърдените случаи са над 9000, а починалите – 179. Миналия месец в западната ни съседка бе въведено извънредно положение, вечерен час и пълна блокада през почивните дни и Великден, бяха затворени и границите.

Нови 739 жертви на коронавируса даде Великобритания за ден. Общият брой на починалите от COVID-19 в страната досега е 27 510. Британският министър на здравеопазването Мат Ханкок също обяви, че Великобритания е постигнала целта си от 100 000 теста на ден до края на април, като каза, че в четвъртък са използвани 122 347 теста, наричайки това „невероятно постижение“.

Вчера премиерът на Великобритания даде първата си пресконференция, след като се възстанови от болестта, и на нея заяви, че Обединеното кралство е преминало пика на епидемията. Въпреки нарастващия брой на смъртните случаи във втората най-засегната от болестта страна в Европа и недоволството от правителствените мерки, Джонсън обеща следващата седмица да представи стратегия за излизане от блокадата.

Властите в Китай са отказали да допуснат представители на Световната здравна организация (СЗО) да участват в разследване за произхода  на коронавируса, оплака се представителят на организацията в Пекин Годен Галеа пред британския тв канал „Скай нюз“. СЗО продължава да настоява да бъде включена в проверката, като се е свързала с Китайската здравна комисия и с властите. „Знаем, че се провежда национално разследване, но на този етап не сме поканени да се присъединим“, каза Галеа. Той е категоричен, че установяването на произхода на вируса е много важно. „Приоритет е да разберем колкото е възможно повече неща, за да предотвратим нова поява на заразата“, казва още Годен Галеа.

На въпрос на „Скай нюз“  дали има основателна причина СЗО да не бъде включена в разследването, Галеа е категоричен: „От наша гледна точка – не“.

Австралийските власти настояват да се направи независимо обществено разследване на произхода на COVID-19. Китай неколкократно отхвърля призивите за независимо международно разследване на произхода на коронавируса с обяснението, че то ще е „политически мотивирана инициатива“, която щяла да пренасочи вниманието от борбата с пандемията.

На пресконференция в Белия дом президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че е видял доказателства, че COVID-19 е създаден в лаборатория в Китай и по-специално в Института по вирусология в Ухан, от където тръгна разпространението на зарадат. С изказването си той оспори твърденията на американските разузнавателни агенции, които са на мнение, че коронавирусът не е създаден в китайска лаборатория.

– Повече от един милион души от над три милиона заразени вече са се възстановили от коронавируса, сочат данни на университета Джонс Хопкинс, предава Би Би Си. Най-голям брой са излекуваните от заразата в САЩ – 153 947 души от общо 1 070 026 заразени с COVID-19. На второ място по брой на излекуваните е Германия, където те са 123 500 от 163 009 болни; следва Испания -112 050 оздравели от общо 213 435; Китай – 78 523 от общо 83 956 заразени и Италия – 75 945 от 205 463-ма с положителни проби за коронавируса.

На общия фон COVID-19 изглежда има ниска смъртност, което означава, че почти всички от тези три милиона заразени в крайна сметка ще се възстановят – въпреки че в някои случаи това може да отнеме много време. Но точно колко ще се възстановят?

Това зависи от смъртността – т.е. колко хора, които се заразят ще умрат. Нещо, което все още не знаем. Прогнози на медицинско списание The Lancet предполагат, че коронавирусът предизвиква по-висока смъртност от грипа (0,1%) и по-ниска от SARS (9,5%).

Ако анализираме случаите на круизните кораби – където няма „външни инфекции” или нетествани хора – смъртността изглежда е около 1%, пише списанието. Но тъй като ситуацията с тестването е толкова различна в отделните страни (и никоя страна няма 100% тестване на населението като пасажерите на круизните кораби), можем да видим само съотношението на смъртните случаи и потвърдените инфекции.

Когато се тестват само хора с по-силно проявени симптоми, честотата на смъртност е по-висока от 1%. В действителност е вероятно много хора да хванат вируса, без да бъдат официално регистрирани – което означава, че смъртността е по-ниска, отколкото може да показват официалните данни.

В Европейския съюз са в ход 29 проекта за разработване на ваксина и 86 на лекарство срещу COVID-19. Това заяви в интервю за БНР заместник-директорът на Европейската агенция по лекарствата Ноел Уатион.  „В момента сме в контакт с ръководителите на 29 проекта за разработване на ваксина и с 86 на лекарство. Тук говорим не само за фармацевтични компании, но и университети“, каза той в интервю за програма „Хоризонт“.

„Това, което правим ние, е да предложим набор от мерки, които да подкрепят разработването на лекарство и ваксина. Те са бърз научен съвет, който предоставяме, преглед на всички данни и незабавно даване на обратна връзка. Създадохме и ускорена процедура за оценка, която позволява да се съкрати цялостно научния процес“, дови той.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране