Държавната компания “Автомагистрали” работи с над 460 фирми, избрани по неясни критерии. Така се превърнала в черна кутия и гара разпределителна при усвояването на 4,5 млрд. лв., налети от правителството за пътища и магистрали. Това признава МРРБ по повод на депутатско питане, пише „Дума„.
Първата порция от тях – 1,35 млрд. лв., бе дадена без обществена поръчка на ръба на закона преди две години за магистрала “Хемус” до Велико Търново. “Автомагистрали” има 7 действащи договора с АПИ, сключени без търг или конкурс. От своя страна държавната компания има 405 договора с партньори – контрагенти и 60 договора с клиенти за доставка на материали и наем на механизация. Спорен е въпросът за цената, на която компанията строи и ремонтира пътища и магистрали.
Без да се отчита пред обществото, държавният мастодонт се е превърнал в разпределител на получените чрез АПИ над 4.5 млрд. лв.“Към момента с цел обезпечаване на процеса по проектиране и строителство „Автомагистрали“ ЕАД има сключени 405 договора с партньори-контрагенти и 60 договора с клиенти за доставка на материали и наем на механизация, които са с различен срок на действие. Сключените договори имат характера на рамкови споразумения“, е посочено в съобщението на МРРБ.
„Що се отнася до възлаганите външни услуги от „Автомагистрали“, то за тях се сключват договори след провеждане на процедури, съобразени с приложимото законодателство в областта“, твърди Петя Аврамова без да посочва кое е то. На сайта за електронни обществени поръчки при търсене по ключова дума „Автомагистрали“, не излизат никакви поръчки. МРРБ обаче твърди, че в хода на процедурите, провеждани от „Автомагистрали“ „се изпращат покани за участие до значителен брой водещи фирми в областта на строителството, като до участие са допуснати всички, заявили желание и представили в срок оферта“. „Всички възложени на „Автомагистрали“ обекти са на различен етап на изпълнение, което дава възможност за добро планиране и за срочно и качествено извършване на дейностите“, заявява министър Петя Аврамова.
Спорен е въпросът за цената, на която държавната компания строи и ремонтира пътища и магистрали. Тя се движи от над 10 млн. лв. до близо 16,5 млн. лв. с ДДС за километър в зависимост от вида и сложността на обектите. Това е значително повече спрямо сходни обекти изграждани след избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране