16.04.2021 | 8:26
Всички срещу ГЕРБ! Започна ли голяма промяна с откриването на новия парламент
Първият ден на 45-ото Народно събрание даде някои знаци, но остават и много неизвестни

Началото на 45-ото Народно събрание е дадено. Президентът го свика в първия възможен момент – на 11-я ден след изборите. Сигналът бе ясен – ГЕРБ и Бойко Борисов трябва да бъдат отстранени от властта максимално бързо. Учредителното заседание на новия парламент днес също даде някои сигнали какво ни очаква.

Първо, ГЕРБ ще бъде поставена в изолация. Категоричен знак в тази посока бе изборът на председател на Народното събрание. ГЕРБ предложи отново Цвета Караянчева. Лидерът на партията Бойко Борисов продължава да настоява, че като първа сила те трябва да поемат отговорност за най-важните политически постове в държавата. „За“ Караянчева обаче си гласуваха само 75-те депутати от ГЕРБ.

Ива Митева от „Има такъв народ“ бе одобрена с конституционно мнозинство от 163 гласа. Тя получи подкрепата на трите протестни партии – ИТН, „Демократична България“ (ДБ) и „Изправи се! Мутри вън!“ (ИМВ), но и на БСП и ДПС. Последните две са считани за част от статуквото. Те обаче решиха, макар и с различни мотиви, да се присъединят към протесната политическа вълна.

Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ се очертава съвсем сериозно да е водещата политическа сила в 45-ото Народно събрание. Това изглежда парадоксално, защото тя разполага със само 51 депутати. При 240-членен парламент това е малко повече от една пета присъствие.

ИТН обаче е втора по численост – след поставената в изолация ГЕРБ.

Слави Трифонов и хората му не са много сговорчиви. Това като че ли засега блокира по-тясното сътрудничество с другите две протестни формации – ИМВ и ДБ.

Друг важен момент е, че водещата оперативна фигура няма да е Трифонов, а заместникът му Тошко Йорданов. Слави дори не е в ръководството на парламентарната си група. Известно е, че той има хронични проблеми със здравето, включително свързани с възможностите му за придвижване.

Може би затова и ключов депутат на ИТН ще е Йорданов, който е избран и за председател на парламентарната група. Сценаристът е със сприхав характер, което може да създаде проблеми в комуникацията с другите политически сили.

Прави впечатление, че зам.-председатели на групата са двама от другите сценаристи – Филип Станев и Ивайло Вълчев, както и юристката и зам.-председателка на парламента Виктория Василева. Хората от „Шоуто на Слави“ вероятно трябва да са по морално-идеологическата част, а юристката Василева – по техническата.

ГЕРБ предупреждават, че в политиката е нужен опит. Те използват това като коз срещу протестните формации и най-вече срещу ИТН, която е изцяло нова партия.

Излъчената за председател на парламента Ива Митева обаче определено изглежда като попадение за формацията на Слави. Да, Митева няма чисто партиен политически опит, но е 20 години служител на Народното събрание и то на ключови позиции в юридическата и законодателната сфера.

От друга страна, ДБ и ИМВ разполагат със „стари кучета“ като Атанас Атанасов, Татяна Дончева, Мая Манолова. По-младият Христо Иванов пък, макар и да не е бил депутат, е виждал не веднъж и дваж парламента отвътре като министър на правосъдието. Те могат да бъдат безценни за „Има такъв народ“, така че да не се изпада в сериозна зависимост от БСП и ДПС.

Не може да не се отбележи и разликата в ръководството на предишния и настоящия парламент. ГЕРБ твърдят, че имат експертиза, но нито председателят на 44-ото НС Цвета Караянчева, нито заместниците й, включително от останалите партии, бяха юристи, което беше умопомрачително.

Да не говорим какво е мнението на Бойко Борисов за Караянчева, както стана ясно от един изтекъл запис.

На този фон Ива Митева и заместниците й в лицето на Атанас Атанасов, Татяна Дончева, Виктория Василева (юристи) изглеждат много по-нормално и културно в сравнение с предишното ръководство. В него остават Кристиан Вигенин от БСП и Караянчева – сега като зам.-председател. ДПС пък смениха Нигяр Джафер с Мукаддес Налбант.

Като че ли остава висящ може би най-важният въпрос – ще има ли правителство. Това зависи най-вече от „Има такъв народ“. ГЕРБ са в очевидна изолация и техен кабинет не може да мине в този парламент, поне на този етап.

Тошко Йорданов днес бе сред най-лаконичните при встъпителните декларации от името на парламентарните групи. От ИТН продължават да мълчат за това биха ли излъчили кабинет или ще предпочетат бързи предсрочни избори.

„Няма нужда да се лъжем, че този парламент едва ли ще изкара пълния си четиригодишен мандат. Не е ясно колко ще изкара. Ще работи толкова, колкото трябва, и ще стане ясно съвсем скоро. Но това поставя пред него една основна задача, а тя е – задължителна промяна в избирателния кодекс“, каза днес Йорданов от трибуната на Народното събрание.

Той изреди няколко приоритета, сред които не беше ключовото искане от референдума на Слави – за мажоритарна избирателна система, макар че то може да се прокара заедно с ГЕРБ.

От партията на Бойко Борисов обаче се очаква да провокират ИТН с предложение в тази посока, както заяви вчера и самият им лидер. Въвеждане на мажоритарен вот би преобърнало изцяло политическата ни система и е с непредвидими последици. Слави обаче ще трябва да даде сериозен аргумент, за да се откаже от него.

Той като че ли все пак се готви за бързи предсрочни избори. От друга страна, парламентът е „тежка“ държавна и политическа институция, която изкушава, а в нея се влиза доста трудно. Дали депутатите на ИТН, повечето от които напълно непознати за обществото, няма да са на друго мнение?

Пренасянето в старата и достолепна, макар и не особено удобна за народните представители, сграда (и зала) също е интересен щрих. Символът е връщане към парламентаризма и демокрацията за сметка на еднопартийната и еднолична власт. За да се постигне това, обаче, протестните формации ще трябва доста да се потрудят и да проявят голяма хитрост, за да преодолеят съпротивата на ГЕРБ, ДПС, а и на БСП.

„Демократична България“ трудно ще се преборят в този парламент за промени в Конституцията и за сериозна реформа в прокуратурата, както поиска днес Христо Иванов. Там вероятно гледат в по-дълга перспектива.

От речта на Мая Манолова стана ясно, че „Мутри вън“ са заели пистата на радикални реваншисти срещу ГЕРБ, което обаче може да има обратен ефект.

Със сигурност Бойко Борисов ще използва всяка грешка на опонентите си, за да ги дискредитира. Политическото му унищожение изобщо няма да е лесна задача.

Лъчезар Лисицов, Флагман

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране