Около 6 милиона лева е похарчило правителството „Борисов“ 3 за респиратори, маски и лекарства по време на първата вълна на ковид пандемията. Повечето от договорите са били сключени с Китайската фармацевтична корпорация, но са при неясни условия, без гаранции и неустойки.
Част от респираторите са некачествени, а много от опаковките „Хидроксихлорохин“ стоят в складовете на „Булбио“ и още не са потърсени нито от РЗИ, нито от лечебни заведения.
За резултатите от проверката на МЗ относно тези поръчки доставки съобщи министър Стойчо Кацаров при отчета на служебния кабинет за 1 месец дейност. Повече подробности около проверката разказа за Медиапул зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров. По думите му предишното правителство е харчило обществени средства по недопустим начин, а резултатите от проверката ще бъдат дадени на прокуратурата.
Припомняме, че в първите месеци на пандемията, имаше дефицит на маски, препарати и респиратори на световно ниво.
България тогава реши да закупи от Китай предпазни маски и респиратори и отпусна за сделката около 6 милиона лева.
Съобщението на правителствената пресслужба гласи, че „е договорено със средства, предоставени по Оперативна програма „Региони в растеж“, МЗ да купи 1 176 770 бр. предпазни маски на стойност 1 412 124 евро и 50 респираторни апарата за 1.5 млн. евро“.
Стойността на една маска излиза 1.2 евро или около 2.40 лева, а на един респираторен апарат – 30 000 евро или около 60 000 лева.
Според зам.-министър Петров въпросният договор е подписан в нарушение на действащите правила, без съгласувателна процедура и без да е ясно кой е изготвил договорите, в които липсват клаузи за неустойки.
Освен това респираторите са неокомплектовани, в договора няма оторизирана фирма, която да ги инсталира и да обучи персонала за работа с тях. Впоследствие се сключва допълнителен договор с българска фирма, която да ги разнесе по болниците, да ги монтира и да обучи персонала, което допълнително вдига цената на оборудването, обяснява зам.-министърът.
Той дава пример с респиратори, купени по-късно, на двойно и тройно по-ниски цени, при които монтажът и обучението на специалистите са включени в цената. Китайските респиратори били разпределени първо в 24 болници, после към общо 12, вероятно защото другите 12 не са ги искали, коментира Петров. И добави, че докладът от проверката ще бъде изпратен на прокуратурата.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране