Ситуацията с машините за гласуване започва да изглежда абсурдно. На заседанието на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 10 ноември вечерта стана ясно, че в страната се намират още 199 устройства, извън поръчаните от българската държава за изборите. „Това е откровено фалшива новина“, отвърна рязко вносителят на машините „Сиела Норма“ по-късно.
Това е третият случай, в който се случва нещо подобно в последните дни. Най-напред миналата седмица се разбра, че 228 подобни машини са държани пред склад в София. Те бяха обяснени като необходими на вносителя „Сиела Норма“ за техни операции „в Албания и Грузия и за вътрешни нужди“. Няколко дни по-късно прокуратурата откри, че други 150 бройки са затворени в митнически склад на столичното летище.
Веселин Тодоров определи пред bTV информацията за 199-те машини като фалшива новина. По думите му, това са същите устройства, за които компанита е говорила през последните дни – 150 от тях идват от митническия склад на летището, 36 са пристигнали по-рано на аерогарата, а 13 са останали от пролетта. И повтори написаното в писмото до ЦИК – че тези 199 машини и 228-те от склада на ЦИК (общо 427 бройки), са тези, за които фирмата иска позволение от ЦИК да ги използва за резервни части.
„Ако не ни бъде разрешено в някои секции машините ще се повредят и няма да работят не по наша вина“, отсече той. Тодоров заяви, че машините са собственост на производителя, който поема гаранциите при дефектирали уреди.
И Веселин Тодоров, и говорителят на ЦИК Цветозар Томов са категорични, че неоторизирани машини няма как да бъдат използвани по време на изборите. Има твърде много контроли, които трябва да се задействат за да може една машина да влезе в изборния процес, обясниха те.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране