Към момента има всички изгледи вместо президентът да е принуден да воюва с изпълнителната и законодателната власт, по-скоро да бъдат съмишленици и съюзници около ключови ценности с очаквани положителни резултати за обществото, коментира пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет към президента.
Радев пое по необходимост функцията на ледоразбивач на статуквото, допълни той.
Президентът Радев приключи мандата си със същото ниво на обществено доверие, с което го започна, заяви Маринов и допълни, че по време на втория си мандат Радев ще се изяви в по-силна светлина като „човека съзидател“.
Според него по време на първия си мандат Радев е бил подложен на непрекъснати удари, но „не трепва, не се уплаши, не се предаде“.
Запитан на какво се дължи отливът на гласове спрямо гласувалите за Радев преди пет години, проф. Маринов посочи, че тогава е имало съвършено друга политическа ситуация и важен дразнител в лицето на Бойко Борисов.
Александър Маринов посочи, че определянето на ПП като президентска партия е „нескопосан опит да се обясни защо и президентът, и ПП имат такава обществена подкрепа“. „ПП не е прокси на президента“, подчерта той.
На въпрос дали водените тази седмица коалиционни преговори не оставят впечатлението, че всичко е „цветя и рози“, проф. Маринов изтъкна: „Това е нестандартен начин на водене на преговори, но според мен избраха верен път, защото доверието в политиците и партиите достига точката на замръзване. За момента съществени различия няма, има различия по конкретни подробности, но се подхожда доста прагматично – различията се оставят зад скоби.“
Александър Маринов не вижда проблем в отношенията на президента с БСП. По въпроса с влизането на „Възраждане“ в парламента Маринов поясни, че те трябва да са благодарни на президента Радев, защото с решението си за зеления сертификат им е дал тласък, давайки си сметка, че ще загуби проценти, защото алтернативата е била пълен локдаун.
В отчета си тази година държавният глава ще направи рекапитулация на целия си отминал мандат, съобщи проф. Маринов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране