02.12.2021 | 10:47
Какъв ще е размерът на минималната пенсия?
Министерството на финансите не може да спре да работи, защото няма редовно правителство

Финансовият министър Валери Белчев даде подробности около заложените в проектобюджета за 2022 година пенсии и пенсионни добавки. Той отговаря на въпроси на медии и граждани в рубриката „Властта говори! Открито!“ на Фейсбук страницата на Министерския съвет.

Министерството на финансите не може да спре да работи, защото няма редовно правителство. Ние сме длъжни да пазим стабилността в държавата и да спазваме закона. А законът изисква министерството да внесе бюджет, каза Белчев. Оттам нататък в ръцете на партиите и Народното събрание е да прецени каква част от него ще възприеме и как ще го актуализира, добави той.

По отношение на пенсиите е много важно абсолютната стойност на дохода на пенсионера да не спада, категоричен бе финансовият министър. Ето какво разясни той по отношение на пенсиите и актуализирането им: „Досега имаше минимална пенсия от 300 лв. и COVID добавка от 120 лв., което прави доход от 420 в. Нашата цел е този доход да не спада, което означава да продължим да плащаме същите средства. За да избегнем риска, когато свалим COVID мерките изведнъж парите на пенсионерите отново да спаднат на 300 лв., направихме предложение базовата пенсия да се повиши на 370 лв. Остатъкът до настоящата COVID добавка да бъде нова добавка. Нашето предложение е тя да стане 60 лв., така че сумата да стане 430 лв. След като пандемията приключи, тогава в най-лошия случай пенсионерът с минимална пенсия ще взима 370 лева“.

Той коментира и минималната заплата, която, по предложение на служебния кабинет, може да стигне 710 лева. Трябва да мислим и за работодателите. Ако прекалено много се вдигне минималната работна заплата, рискуваме да фалираме прекалено много фирми и хората да останат без работа, уточни Белчев. По думите му това е един баланс, който работи на базата на търсенето и предлагането. Трябва да мислим за бизнеса, не само за заплатите, добави министърът. Според него „нашият пазар все още не може да поеме“ по-високи минимални заплати.

Белчев одобрява идеята минималната заплата да е процент от средната работна заплата за предходната година.

Тази тема се обсъжда и в рамките на опитите за формиране на коалиция в момента. Бих подкрепил такова нещо, но такава реформа изисква достатъчно дълъг управленски хоризонт. Тя не може да стане от днес за утре, предупреди министърът. Дори плановете и на политическите партии, които го предлагат, са това да влезе в по-следващия бюджет за 2023 година, напомни той.

На въпрос как гледа на идеята за диференцирана минимална работна заплата по региони той отговори, че това е нещо, което би „разбъркало системата доста сериозно“.

Не планираме да издаваме нов дълг и е твърде вероятно да имаме малък излишък, отговори финансовият министър на въпрос по темата. Предвижда се да постигнем дефицит от порядъка на 2,9%.

В никакъв случай не предвиждаме да се вдигат данъци. Да не забравяме, че те са един субект, който се определя от Народното събрание. В настоящия план не предвиждаме каквото и да е било увеличение на данъци, каза още Белчев.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране