Нашата цел е да правим политика по нов и правилен начин. НС е превърнато в един гумен печат на изпълнителната власт е недопустимо и ще се стремим да избегнем. Ще се стремим към истинска парламентарна република. Такава цел посочи Никола Минчев, председател на 47-ото НС.
„Опитах се да поспя тази нощ, можеше и още. Аз съм на 34 години, юрист по професия. Работил съм като адвокат. Завършил съм СУ, имам стаж в адвокатска кантора. Трудно е сам да се оценя що за личност съм“ сподели за себе си пред бТВ новоизбраният председател на парламента Никола Минчев от „Продължаваме Промяната“.
„Моят прадядо е бил депутат. Сирко Станчев е бил един от депутатите писали декларацията за спасяването на българските евреи. Бил е съден от Народния съд и е бил убит. Това е интересен факт от моето семейство, който бях сигурен, че ще излезе“, разкри Минчев.
Юристът сподели, че е работил 10 години в адвокатска кантора и опитът за него е безценен. Най-много се е занимавал с процесуално представителство, което счита за полезен опит.
„Ще решим проблема с недостига на председателката банка с ротация на заместник-председателите. Във всеки момент горе трябва да бъдат петима, тъй като толкова са пултове на трибуната“, поясни Минчев. Той обаче още не знаел как ще извършва ротацията.
„Няма да позволя 47-ото НС да бъде гумен печат и в придатък на изпълнителната власт. Това е ситуация, която ние ще се стремим да избягваме. Ще имаме истинска парламентарна република. Въпросът за справедливостта е много наболял. Конкретните параметри на съдебната реформа все още трябва да се доуточняват. Наш приоритет е закриването на специализираните съд и прокуратура. Темата за смяната на главния прокурор е много наболяла. Този въпрос на първо място трябва да мине през депутатите в правната комисия. Главният прокурор управлява власт върху всички прокурори. Промените във ВСС могат да се правят по Закон за съдебната власт. Конституцията сама по себе си е добра, но могат да се направят някои промени. Защо да не се започне дебат и да видим докъде ще стигне“, коментира Никола Минчев.
Приоритет е да се закрие специализираният съд. Смяната на главния прокурор е много наболяла, но изисква малко повече време, добави той.
Според Минчев не е нужна кардинална промяна в правилника на Народното събрание, но е възможно да има известни корекции. Той е срещу политическото номадство в парламента – преминаването на депутати от една парламентарна група в друга, и ограничението това да се прави вероятно ще остане в правилника.
По думите му има доста сериозни приоритети, които са пред НС. „Има предпоставки коледната ваканция тази година да не бъде обичайната, но това подлежи на дебат“, каза Минчев.
Относно изискването за зелен сертификат за достъп до Народното събрание той коментира: „Поради специфичния допуск на външни лица парламентът не се води обществено място в общоприетия смисъл и не се прилагат ограничения за обществени сгради. Това тълкуване ще го помислим задълбочено. Правилата трябва да са за всички“.
По думите му е възможно да се въведе и тестване за депутатите веднъж седмично, както е за учениците.
С Кирил Петков се познаваме от около 6-7 години. Той ми предложи да съм председател на НС. Той е човек, който има енергията и дарбата да увлича хората след себе си. Вярвам, че ще донесе една качествена промяна в страната и затова ми бе трудно да му кажа не. Не съм бил член на друга партия, каза той.
Ще има ред в НС, защото и двамата с Кристиан Вигенин сме немски възпитаници, подчерта Минчев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране