Бившият член на Висшия съдебен съвет и бивш съдебен инспектор Ясен Тодоров бе избран от Прокурорската колегия на ВСС за зам.-директор на Националната следствена служба. За да се отвори място за трети заместник на директора на следствието Борислав Сарафов, се наложи да бъде транформиран щат. Предложението за издигането на Тодоров дойде от главния прокурор Иван Гешев.
Тодоров е известен като защитник и приближен на Гешев, както и на предшественика му Сотир Цацаров. След като изтече мандатът му на член на ВСС, Ясен Тодоров се върна в столичното следствие. Оттам набързо бе командирован в националното, където прекара около 2 години.
За минути, без обсъждания и с единодушие от 9 гласа „за“ Прокурорската колегия определи още няколко заместници в различни звена. Софийската градска прокуратура се сдоби с шести заместник градски прокурор, като „Дефакто.бг“ отбелязва, че името му не е посочено в официалния дневен ред на колегията. За четвърти зам.-шеф на Апелативната спецпрокуратура бе избран Калин Стоилов, а в окръжното държавно обвинение в Стара Загора също има нов, трети заместник – Гриша Мавров.
„Категорично е лъжа, че реформата за отчетност и отговорност на главния прокурор е някаква самоинициатива на служебното правителство, насочена срещу личността на Иван Гешев. От ден първи, когато поех ролята да управлявам процеса по планиране и приемане на плана за възстановяване, този въпрос настойчиво е поставян от ЕК. Това е лесно доказуемо чрез писмената кореспонденция между правителството и службите на ЕК, свързано с разписването на конкретните проекти и текстове на реформите в плана“, гласи позицията на бившия вицепремиер Атанас Пеканов, който отговаряше за пренаписването на Плана за възстановяване и устойчивост. Повод за думите му бе брифинг на държавното обвинение, на който бе обявено, че служебният кабинет нарочно е вкарал темата за реформа в прокуратурата в плана, за да манипулира обществото и да използва това като натиск върху главния прокурор с цел да го отстрани.
„Твърденията на ръководството на прокуратурата са пример за тъжното неразбиране на процесите, свързани с европейските институции и плана за въстнановяване, както и опит за манипулиране на общественото мнение чрез целенасочено смесване на полуистини и неверни твърдения. Средствата по плана се отпускат не просто за усвояване на пари чрез инвестиционни проекти, а само в комплект с належащите реформи по сектори за отделните страни-членки“, категоричен е Пеканов. Той допълва, че ръководството на Министерството на правосъдието, в лицето на проф. Янаки Стоилов и Иван Демерджиев, е положило много усилия, за да адресира препоръките на ЕК по темата върховенство на закона. Според Пеканов остава да се постигне съгласие по определени технически въпроси, касаещи търсенето на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници.
Бившият вицепремиер отбелязва, че в последните месеци различни институции и техни представители са правели всичко възможно да саботират редица от очакваните реформи в други сектори, които получаваме като препоръки от Брюксел от години. „Тезата, че планът за възстановяване трябва да съдържа единствено мерки за краткосрочна икономическа подкрепа и не трябва да включва залагане на законови промени и реформи, е смехотворна, част е от досегашното разбиране за Европа само като източник на средства за усвояване и се използва именно от тези институции, които искат да неглижират препоръките, които от години се отправят към страната ни“, категоричен е Пеканов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране