22.12.2021 | 11:18
Георги Марков: Македонците като „бивши българи“ смятат, че трябва да мразят „сегашните“
В учебниците им пише, че българите не били славяни, а татари, фашистки, окупатори. Още от 5 клас надъхват децата си с омраза срещу България

Историкът акад. Георги Марков в интервю за Агенция „Фокус“ за отношенията между България и Македония и по повод 5-годишнината от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, която се навършва през 2022 г.

Фокус: През 2022 г. се навършват 5 години от подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония. Можем ли да кажем какви са последиците от него?
Акад. Георги Марков: Засега последиците не са положителни, защото самият договор за разлика от Преспанския не поставя конкретни условия. Говоря като историк. Докато гърците изчистиха спора за античното наследство и ги накараха дори да си преименуват летището в Скопие, което беше „Александър Велики“. При нас договора има общи положения. Нямаме решени конкретни въпроси и се отложи във времето, а когато нещо се отлага, то обикновено не става. Самият договор не е конкретен по съдържание. Трябваше договорът да има, ако не анекс, то поне някакво приложение и да се определят сроковете. При създаването на историческата комисия още тогава казах, че политиците имат навика да употребяват историците. Така и стана.
Фокус: Плюсовете или минусите надделяват?
Акад. Георги Марков: Може би са равни плюсовете и минусите. Стигна се до такъв договор. Такъв имаше още при управлението на Иван Костов с Любчо Георгиевски беше подписан. Преди всичко основният принцип е, че се признава държава, а не нация. Ние сме признали Република Македония първи още 1991 г. Това, което искат от Скопие да признаваме, не е необходимо. Ние признахме, че има македонска нация и македонски език, но те не признават българските корени и няма и да признаят. Правителството на Заев подписа договора, но тези, които дойдат след него. Ако дойде пак ВМРО – ДПМНЕ, които изобщо отричат договора. Плюсовете и минусите се изравняват, но можеше по друг начин да бъде сключен договорът. Понеже съм историк, държа на историята и трябва да продължим да държим на историята. Виждам, че тези младите възпитаниците от Харвард( бел. Ред Кирил Петков и Асен Василев) искат да загърбят историята. Казват: „ще надграждаме над историята“ или „историята е минало, да гледаме към светлото европейско бъдеще“. Това е погрешна теза. Ние идваме от миналото, живеем в настоящето и отиваме към бъдещето. Ние не можем да загърбим историята, както ни съветват от Брюксел и Вашингтон. Не можем да станем съучастници на фалшифицирането на историята.
Фокус:Как се отрази според Вас на македонските българи този договор?
Акад. Георги Марков: В този договор нямаше нищо за македонските българи. Президентът повдига въпроса. По Конституция в Македония има сърби, власи, роми и какви ли не, но българи няма. Това мнозинство – славянското – то е българско. Македонците са „бивши българи“. Правата им трябва да бъдат защитени и вписани в Конституцията, но от ВМРО – ДПМНЕ казват, че трябва да има реципрочност. Те смятат, че Българската конституция също трябва да е вписано македонско национално малцинство и тогава могат да пишат за българското. Не можем да приемем такава реципрочност, защото македонско малцинство в България няма. Няма какво да се хващат за преброяването в 1946 г. Тогава България не е била самостоятелна държава, а Сталин я е командвал от Москва.
Фокус: Необходим ли е анекс към Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и има ли политическа воля за това?
Акад. Георги Марков: Има необходимост от анекс, включително да се постави въпросът за историята. Аз и група от 30 колеги издадохме част първа от един проект на фондация „Тангра“ „България и Македония – политика и история“. Ще има и част втора и се надявам да излезе и на английски. Аз съм ръководител на проекта. Накрая сме включили какво има в българските учебници и за македонските учебници и за фалшификациите. Става въпрос за нещо ужасно в техните учебници, където се посочва, че българите не били славяни, а татари, фашистки, окупатори. Още от 5 клас надъхват децата си с омраза срещу България. Техните медии непрекъснато бълват омраза, а председателят на тяхната академия на науките пак е против България. За тях това е професия. Няма ли македонска нация, те ще останат без хляб. Говоря за журналисти, „учените“ им и за политиците. Това е една върхушка, основана на омраза срещу България. Те като „бивши българи“ трябва да мразят сегашните българи в съседство. Така смятат, но според мен това не трябва да се позволява. Това нито е по европейски, нито е по човешки. Новото правителство, колкото и да е либерално, не бива да отстъпва от нашите национални интереси. Надграждането над историята не може да бъде надграждане над фалшификации, кражби на история и на лъжи. Те не трябва да издават сборника на Братя Миладинови като „Македонски народни песни“. Изобщо не са за Европейския съюз. Да не говорим, че нарушават човешките права на македонските българи и че рушат българските войнишки гробища и се гаврят с тях титовистите. Крал Александър не разруши войнишките гробища, защото това е бивш противник, а титовистите 60-те години унищожиха българските войнишки гробища. Нищо европейско, нито човешко има в това.
Аз говоря като историк. Има хора, които не са историци и си казват да си гледаме бизнеса, коридор номер 8, инфраструктурата, инвестициите, търговията. Да, но не може да продаваме историята си. Парите и бизнеса не са над историята.
Казват, че съм историк и съм обременен с миналото. Те всички са обременени. Кирил Топалов е автор в книгата, за която ви споменах – „България и Македония – история и политика“. Той също има корени от Македония. Проф. Боян Биолчев например има корени в Прилеп. Става въпрос за колеги професори, които познавам. Всеки трети гражданин на Република България е с бежански корен и то предимно от Македония.

1 коментар

  1. anonimen каза:

    Нашите уж политици подлоги на господарите си те ги знаят кои са, ще ги видим дали имат топки да защитават националните интереси без минало няма бъдеще а народ сган утрепки не на празно Северняците крадат чужда история и не само те а всички наши комшии до кога наще пишман управряващи ще са на сраната на булката.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране