27.01.2022 | 16:48
20 души са в основата на корупцията у нас
Кирил Петков е изненадан как Пеевски, наказан по "Магнитски", продължава да продава имоти

Около двадесет души са основата на корупцията в България. Това е казал премиерът Кирил Петков по време на изслушването за България в Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и правата на човека LIBE към Европейския парламент. Същата комисия изслуша по-рано днес и главния прокурор Гешев.

Без да ги назовава поименно, Петков посочи най-големите кредити, които Българската банка за развитие е раздавала до 2021 г., като спомена изрично данните за четири фирми, свързани с Делян Пеевски.  Петков обяви още, че е изненадан как депутатът от ДПС, който е поставен под финансови санкции от САЩ заради корупция, продължава да продава имоти в България.

p>

България за пръв път демонстрира реална воля за справяне с корупцията. Използвайки законодателната власт, се надявам, че още с промяната в КПКОНПИ ще имаме реален инструмент да действаме срещу корупцията, изтъкна Кирил Петков пред журналисти.

Според него евродепутатите останали изненадани от готовността на властите да се справят с проблемите на корупцията и върховенството на закона у нас.

„Щом един от първите ни закони ще е за КПКОНПИ, видяха готовността ни за промени в съдебната система, да махнем спецпрокуратурата – няма как да излъжете евроинституциите с фалшиви думи. В Плана за възстановяване и развитие главният прокурор няма да бъде само с Господ над главата му, ако това, което сме заложили, успеем да го направим, а ще има съдия с временна роля на прокурор, който да може да разследва главния прокурор и който после пак ще се върне на работа като съдия, за да не е зависим от главния прокурор. Ролята на главния прокурор да се промени изцяло е намерението на коалицията. Трябва ни работеща прокуратура“, каза Петков.

Министър-председателят изрази високо доверие в ръководството на ДАНС, но изтъкна, че през годините се е случвало кадруване надолу по етажите на агенцията за национална сигурност и справянето с този проблем ще отнеме време.

Той заяви, че не може да се обвърже със срокове за извършване на съдебната реформа и повдигане на обвинения за корупция, тъй като управляващите не разполагат с необходимото мнозинство за промени във ВСС. Освен това държат да бъдат спазени всички закони и да бъдат събрани всички необходими доказателства.

„Ще има реформа, но е важно да го направим по правилата. Не можем да правим разследванията извън рамките на закона и трябва да си подготвим доказателствата и тогава да излезем. Но ви гарантирам, че оттук нататък няма да има хора извън закона“, каза Петков.

Премиерът коментира и искането за по-сериозен мониторинг върху България, което е отправил главният прокурор Иван Гешев пред Групата за мониторинг на демокрацията. „Много бих се радвал да има максимално засилен мониторинг върху върховенството на закона у нас“, заяви министър-председателят.

Последното нещо, което ни липсва, е мотивация“, каза още Петков след едночасовото изслушване.

Петков обясни, че ще бъде включена реформа, която предвижда назначаване на съдия, който временно ще изпълнява ролята на прокурор, когато се налага разследване на главния прокурор, като по този начин ще се избегне конфликтът на интереси, при който прокурор разследва главата на прокуратурата. В същото време Петков посочи, че управляващите възнамеряват да променят ролята на главния прокурор, който да остане само администратор.

„Всички вярват, че новото българско правителство ще има силата да доведе реформите докрай“,  заяви евродепутатът Елена Йончева пред български журналисти в Брюксел след днешното изслушване на премиера и главния прокурор.

По нейните думи на закритото заседание е имало въпроси за предстоящата у нас съдебна реформа, за борбата с корупцията по високите етажи на властта, за корупцията в пътното строителство. Тя цитира данни, според които България всяка година губи 11 млрд. евро от корупция и пропуснати ползи. Йончева коментира, че за успешно разкриване на тежки корупционни схеми, съдебната реформа е задължително, но недостатъчно условие. Тя поясни, че ще бъдат необходими и допълнителни законодателни промени. Евродепутатите имат много големи очаквания от българското правителство, за първи път се получи открит диалог между тях и представителите на правителството и главния прокурор, отбеляза Йончева. Всички колеги са много добре запознати за процесите в България, добави тя

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране