28.01.2022 | 14:54
Бизнесът скочи на Асен Василев: Най-некадърният работодател е държавата
Синдикалист защити работодателите срещу тезата за "изедниците"

Острото поставяне на въпроса за ниските заплати у нас от финансовия министър Асен Василев втори ден предизвиква бурни обществени реакции. След като синдикатите в четвъртък изразиха удовлетворение от твърдата, но честна според тях позиция на вицепремиера, работодателите отвърнаха на „удара“, а членът на Фискалния съвет Любомир Дацов дори поиска оставката на Василев.

На закрито заседание за обсъждане на Бюджет 2022 на тристранния съвет в четвъртък синдикати и работодатели са чули министър Асен Василев да казва, че „от пазара трябва да се извадят некомпетентни и некадърни работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни“. Нещо повече – вицепремиерът изразил готовност да се бори срещу „картелите“, които потискат цената на труда в определени региони на страната. Поводът за тежките думи е бил редовното недоволство на бизнеса срещу повишаването на минималната работна заплата от 650 лв. на 710 лв., както и настояването на Василев за вдигане на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на 3400 лв.

„Бих определил това изказване като дръзко, непремерено и дълбоко погрешно“, заяви пред Нова телевизия Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Според Иванов тези думи „не звучат добре в устата на един финансов министър“.

В България работещите на минимална заплата са около 450 000 души, като работодател на близо половината от тях е държавата, а също и общините и общинските предприятия, каза Иванов. „В този смисъл най-некоректният и некадърният работодател е държавата“, добави той.

Според бившия зам.-министър на финансите Любомир Дацов, който към днешна дата е член на Фискалния съвет, Асен Василев трябва да си подаде оставката. „Представете си немският министър на финансите да нарече немския бизнес некадърен. Какво точно се случва 24 часа след това? Кадърният финансов министър какво прави? Носи си оставката пред министър-председателя и казва: „Извинете, бях много непремерен“, коментира Дацов. Според него случилото се е „скандално“ и „неприемливо“.

По-късно той публикува данни за 2019 г., според които делът на работещите бедни в България е 8.9%, тоест около средния за ЕС, като има държави с по-висок дял на тези хора – Румъния, Испания, Италия и др.

От друга страна, според последните публични актуални данни на Националната агенция за приходите, които са към септември 2021 г., 873 385 души получават трудов доход, равен или под минималната работна заплата, която е 650 лв. Това е около една трета от работната сила.

Помирителен тон в дебата внесе синдикалистът и вицепрезидент на КТ „Подкрепа“ Иоанис Партениотис, който заяви пред Нова телевизия, че квалификацията „некадърни работодатели“ действително е твърде силна. „Тезата за работодателите изедници е много крайна теза и тя е вървяла много години назад“, каза Партениотис. По думите му днес може да се говори за „успешни, по-успешни и недотам успешни работодатели“.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране