Руският премиер Михаил Мишустин подписа указ, според който Русия вече няма да плаща за патенти върху продукти от „враждебни“ страни, съобщава „Российская газета“. При използване на изобретението без съгласие на патентопритежателя, на него няма да му се плаща нищо.
По отношение на притежателите на патенти от неприятелски страни, вече ще се изплащат 0% от действителните приходи от производството и продажбата на стоки, извършване на работа и предоставяне на услуги, ако се използва съответното изобретение, полезен модел или промишлен дизайн, пише в документа.
По същество това означава, че държавата узаконява пиратството върху интелектуална собственост.
На фона на безпрецедентните банкови и икономически санкции, наложени на Русия след инвазията в Украйна, правителството обсъди мерки за подкрепа на бизнеса и публичния сектор, сред които се обсъжда премахването на наказателната и административната отговорност за използване на пиратски софтуер „от държави, които подкрепят санкциите“.
Още преди три дни за това съобщи „Комерсант“, позовавайки се на документ, озаглавен „План за приоритетни действия за осигуряване развитието на руската икономика в условията на външния санкционен натиск“. Документът изброява мерки за подкрепа на различни секторни области на руската икономика. В него бе съобщено, че „в случай на спешност“ правителството може да вземе решение за използване на изобретение, полезен модел или промишлен дизайн без съгласието на патентопритежателя. Сега това вече е факт.
В същото време властите предложиха да се премахне наказателната и административната отговорност, която е предвидена в действащото законодателство за използване на нелицензиран софтуер, „принадлежащ на носителя на авторски права от държавите, подкрепили санкциите“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране