Българското правителство връща посланика си от Москва Атанас Кръстин за консултации. Според дипломатическия протокол посланик Митрофанова реципрочно трябва да си отиде в Русия, това съобщи в Брюксел премиерът Кирил Петков. Българската реакция е резултат от провокативното отношение на руската посланичка към българската политика и правителство. В сряда тя коментира, че е „неприемливо е чиновници, независимо от ранга им, да критикуват посланик”.
„Оценявам реакцията й като недипломатическа, остра, груба. Това, което ние ще направим, е, че ще извикаме нашия посланик от Русия за консултации обратно в България. Всички дипломати знаят какво означава това на дипломатически език. Когато едната държава извиква за консултации посланика си обратно, би трябвало и другата страна да направи същото“, заяви Петков.
„Няма български гражданин, който да се радва някой чужд дипломат да обижда българите и българското правителство и ние да сме спокойни от тази теза. Подобно поведение е абсолютно недопустимо“, подчерта премиерът.
По повод отказа на България да даде военна помощ на Украйна премиерът отново заяви, че „над 80 % от българите са против пращане на оръжие“. Преди 2 дни „Сега“ попита правителствения пресцентър чие социологическо изследване цитира премиерът, но отговор няма. Представители на „Алфа рисърч“ и „Тренд“ съобщиха, че не им е известно такова изследване. В Брюксел Петков представи българския отказ като безпроблемен, защото „не е реалистично, че наша военна помощ ще обърне хода на войната. А и неведнъж се чух с президента Зеленски, който е много благодарен, че пратихме хуманитарна помощ и че отворихме широко вратите си за украинските жени и деца, така че техните съпрузи и баща да бъдат спокойни, че са на безопасно място, докато воюват“. Петков не отговори конкретно на въпроса дали оръжието за Украйна е проблем за управляващата коалиция.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране