Европейската комисия ще има мандат да води преговори за доставки на газ от Русия от името на всички страни в ЕС, стана ясно след продължилата почти през целия ден среща на високо равнище в Брюксел. Освен това страните-членки трябва да уведомят ЕК, ако възнамеряват да предприемат мерки, които биха били в противоречие с настоящите правила на ЕС за пазара на електроенергия. Такива мерки трябва да бъдат временни и да не подкопават вътрешния пазар на ЕС, т.е. да създават нелоялна конкуренция между производители на електрическа енергия от различни държави.
Българският премиер Кирил Петков бе изключително доволен от срещата, на която, по думите му, са били приети българските предложения и страната ни ще бъде максимално защитена енергийно.
„Никоя страна няма да е задължена да участва в този механизъм за преговорите за газ, само които искат. Това означава, че ЕК вече ще преговаря с „Газпром“ от наше име. Това съвсем различно, отколкото една малка България, с малка консумация да отиде да преговаря с гигант като „Газпром“ – каза Петков пред журналисти веднага след края на срещата в Брюксел. – Включена бе и идеята за потенциален таван на цените на газа, но ЕК трябва да анализира – трябва ли да има такъв таван и до каква степен. Но това, че ще преговаряме заедно, променя правилата на това кай каква пазарна сила има има в тези преговори. Това е особено важно за България, защото договорът ни за доставки на газ от Русия изтича в края на годината.“
Според Петков България задължително трябва да се включи сред страните, които искат общи преговори между ЕК и „Газпром“, още повече, че това беше и неговата идея.
„Ние сме малък консуматор, а от другата страна имате гигант, като „Газпром“ – агресивно и негативно нвастроен. Трудно щяхме да постигнем добри условия. Сега, когато 75% от руския газ идва в ЕС, те няма къде да ходят – ще трябва да преговаряме на равни начала, по съвсем различен начин. Това беше огромна победа за българския интерес – каза той. – Защо това е важно? В момента цената на газа определя цената на тока, така че свалянето на цената на газа, би свалило цената на тока, и това ще намали инфлацията. Питат ни непрекъснато: „Как ще намалите цените, как ще намалите цените?“. Няма магическа пръчка. Трябва с преговори да се натисне цената на газа, да свалим цената на тока и това да се отрази на всички стоки и услуги, за чието производство се използват ток и газ“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране