Русия не е изплатила външния си дълг, защото предлага на притежателите на облигации плащания в рубли, а не в долари, съобщи Си Ен Ен.
Москва има гратисен период от 30 дни от 4 април, за да извърши плащанията на капитала и лихвите, но от S&P не очакват Русия да ги конвертира в долари, предвид западните санкции, които подкопават „готовността и технически способности (на Русия) да спазва условията“ на задълженията си.
Пълното неизпълнение на плащанията на външен дълг в чуждестранна валута ще бъде първото за Русия от повече от век, когато болшевишкият лидер Владимир Ленин се отказа от облигации, издадени от царското правителство.
JPMorgan изчислява, че Русия е имала около 40 милиарда долара дълг в чуждестранна валута в края на миналата година, като около половината от тях се държат от чуждестранни инвеститори.
На този фон Москва заплаши със съдебни дела. „Ще съдим, защото предприехме всички необходими действия, за да могат инвеститорите да получат своите плащания“, каза финансовият министър Антон Силуанов пред прокремълския вестник „Известия“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза на пресконференция миналата седмица, че всяко неизпълнение ще бъде „изкуствено“, защото Русия има долари за плащане – просто няма достъп до тях.
„Няма основания за истински фалит. Дори не е близо“, каза тогава Песков.
Фактите обаче са следните – неизпълнението на външния дълг ще доближи Русия до национален банкрут. Причината е началото на войната в Украйна и последвалите западни санкции, сред които и блокирането на руски активи в чуждестранни банки. В началото на март руският президент Владимир Путин издаде указ, с който рублата стана валутата за плащане на външния дълг на страната.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране