Досегашните скандали сериозно задълбочават общественото недоверие към коалицията. Това каза Геновева Петрова, социолог от „Алфа рисърч“ пред БНТ, като се позова на проучването на агенцията.
Допитването показва, че моментът е преминал точката на насищането и трябва да се предприемат сериозни промени, за да се неутрализира това отношение. Голяма част от хората смятат, че предсрочните избори не са първото решение, но ако тази ситуация продължи, ще се стигне до тази развръзка.
Геновева Петрова припомни, че при сформирането на коалицията заявките бяха за публичност и решения, които да се взимат с консенсус. „Но нищо от заявеното не виждаме. Вместо публични консултации – ултимативни действия, а що се отнася до решенията по спорните въпроси, те или не се вземат, или се отлагат., вместо консенсусни решения – компромиси“, коментира социологът.
Разпределянето на министерствата на квотен принцип е един от безспорните фактори за ситуацията, която наблюдаваме днес. Цели сектори и ресори са под феодално владение , което ражда противопоставяне с други.
Проучването посочва, че отношението на хората към партиите в коалацията е различно. Мнозинството от анкетираните – 88, 5% имат позитивно отношение към Продължаваме промяната. С по-малко доверие, но пак внушително , се ползва Демократична България- 73,4 %,. Много по-надолу е БСП – 44 %, а най-ниско доверие получава Има такъв народ – 33,4 % , като негативното отношение е 58,4 %.
58 % от анкетираните вече имат негативно отношение към коалицията. Геновева Петрова отбеляза, че това е естествено сред настроените опозиционно, но подчерта, че разнобой настъпва и сред симпатизантите на коалицията. Та даде пример за нестабилността в позициите на управляващите партии – беше заяена подкрепа за Украйна,но въпросът за военна помощ и досега остава висящ. В момента има две внесени проекторешения, но те не са тема на Народното събрание през тази седмица.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране