27.04.2022 | 10:35
Още получаваме руски газ, осигурени са доставките за май
Замяната с алтернативни количества може да вдигне цената с 20-30 процента

Все още руският газ за България физически не е спрян, но газовият ден започва в 9 часа, заяви енергийният министър Александър Николов на извънреден брифинг в сряда сутринта, след като предишната вечер стана ясно, че държавният газов доставчик „Булгаргаз“ е отказал на „Газпром Експорт“ да плаща по променения двустепенен начин – първо в долари, които руски посредници да превалутират в рубли, за да се плати през втора сметка на руския монополист.

Осигурени са алтернативни доставки за целия месец май и не са застрашени критичните потребители на суровината, газохранилището е пълно на 18 процента, а с Европейската комисия ще се водят разговори за общи покупки на синьото гориво, за количества и маршрути за снабдяването, каза още Николов.

Той разясни, че след като „Булгаргаз“ е получил на 1 април писмото от „Газпром“ за промяната на начина на плащането, дружеството, газовият оператор „Булгартрансгаз“ и компанията им майка – „Блъгарски енергиен холдинг“, са започнали действия за осигуряването на алтернативни оперативни доставки и спиране на добива от Чирен.

„Взето е правно становище по съществуващия договор и са оценени потенциалните рискове от приемането на условията на „Гзапром“. Поискани разяснения от доставчика и след второ писмо до „Газпром“ такова няма. Поискано е правно становище и то за изпадане в нарушение на европейските санкции“, каза енергийният министър.

По думите му ЕК е информирана за българското мнение, че предложената от руската страна двуетапна процедура би довела до загуба на контрол върху парите на „Булгаргаз“ в долари и „бихме изпаднали в нарушение заради превалутирането в рубли. „Няма яснота за обменния курс. Има риск да се извършат плащания, без България да получи доставки“, допълни той, потвърждавайки информацията на Mediapool от снощи.

След полученото преди ден писмо за спиране на доставките, това трябва да се потвърди физически от газовия оператор „Булгартрансгаз“ по-късно през деня.

„България е дългогодишен лоялен клиент с договор в долари. Има банкови реквизити за плащане през настоящия месец. Спирането е текущо неизпълнение на газовия договор. Има едностранно наложени изисквания„, заяви Николов.

Той посочи, че за май е осигурена непрекъсваемостта на доставките от алтернативни източници, а по-късно в сряда ще има среща с ЕК за следващите стъпки.

„България не е единствената държава, поддържаща тези мерки – Полша и Литва също“, отбеляза той.

Министърът подчерта, че са спазени търговски изисквания, но Русия използва природния газ за политическо оръжие във водената война.

„Правно България няма никакви нарушения. Докато съм министър, България няма да води преговори под натиск България не се продава и поддава на каквато и да е цена на търговски контрагент от трета страна, декларира Николов.

Председателят на парламентарната енергийна комисия Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“ коментира пред бТВ, че решението на „Газпром“ е едностранно, представлява нарушение на договора и „Булгаргаз“ може да съди за това руския монополист и да търси обезщетение за нанесени щети.

Пред бТВ Рибарски предположи, че ще има компенсации за засегнатите от спирането на газовите доставки индустриални предприятия..

Александър Николов отбеляза пред журналистите, че широко прокламираните в миналото проекти не могат да осигурят доставките, визирайки дългогодишните заявления на бившия премиер на ГЕРБ Бойко Борисов колко много прави правителството му за диверсификацията на газовите доставки и енергийната независимост на страната.

„Всички доставки засега са гарантирани за месец напред минимум. Това не означава, че след това ще има проблем. Когато дългосрочен договор се решава от днес за утре, вървейки в най-тежкия риск, сме осигурили алтернативни количества. През това време ще се търсят възможности за общи доставки с ЕС, количества, трасета“, заяви Николов.

На въпрос дали „Булгартрансгаз“ като ответна мярка може да спре транзитните доставки на руски газ до Сърбия и Унгария, министърът отвърна, че България е лоялен партньор към всички съседни държави.

„България не е Русия и ще помагаме на всички държави“, заяви той.

По-рано сутринта бившият директор на „Булгартрансгаз“ Кирил Темелков коментира по същия въпрос, че това би било непазарна мярка, към която трябва да се прибягва в извънреден случай, а в момента се търси решение на проблема с пазарни механизми.

Той коментира още пред бТВ, че спирането на газовите доставки от Русия и замяната им с алтернативни количества ще доведе до вдигане цената на газа с между 20 и 30%.

Според него решението на Москва е „чисто политическо“, но не е изненада, защото от миналата седмица текат разговори на „Газпром“ с Полша, България и други страни в Европа.

Бившият директор на БЕХ и кадър на ГЕРБ Валентин Николов пък посочи, че спирането на газовите доставки от Русия ще доведе до скок на цената на тока, тъй като индустрията масово ще замени синьото гориво с електричество.

Според него „Газпром“ е нямал алтернатива, тъй като има указ на Путин за плащане на газа в рубли и ако не го спазят, това е закононарушение в Русия.

България не може да спре доставките на газ към Сърбия по „Балкански поток“, защото вече са ни платени транзитни такси за две години, смята и Николов.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране