Докато представители на държавите-членки на ЕС спореха по споразумение за евентуално газово ембарго срещу Русия, Москва спря доставките на газ до Германия през Полша по газопровода Ямал-Европа.
Външният министър на Германия Аналена Бербок (Зелените) се е обяви в подкрепа на ембаргото в неделя вечерта, но представители на правителството на Унгария са твърдо против. Словакия също са по-скоро на страната на Унгария. Има вариант, в който в пакета от санкции на ЕС да се направи изключение за Словакия и Унгария .
„Позицията на Унгария относно ембаргото за петрол и газ не се е променила: ние не го подкрепяме“, казва говорител на правителството в Будапеща на запитване на Reuters. Агенцията също така съобщава, че се говори за възможни изключения от санкциите или по-дълъг преходен период за двете страни. Амбицията на Европейската комисия, оглавявана от Урсула фон дер Лайен, е да представи новия пакет от санкции на ЕС най-късно до сряда.
България също не е склонна да подкрепи такава стъпка, стана ясно от изявление на премиера Кирил Петков в неделя, пише в. „Сега“. Според Петков до такова ембарго няма да се стигне заради невъзможността на няколко от страните в ЕС да понесат това, сред които България.
В новините на западните медии, които предават за преговорите в Брюксел, обаче, България не се споменава като държава, която да е на една позиция с Унгария и Словакия.
Относно енергийната зависимост на Германия от Русия „Шпигел“ пише, че делът на руския газ в потреблението на Германия е спаднал от 35 процента на 12 процента от началото на войната.