Газпром“ няма да може да използва полския участък от газопровода Ямал-Европа за доставки на газ за Европа, заяви официалният представител на компанията Сергей Куприянов в канала Telegram.
Той обясни, че това се дължи на президентския указ от 3 май и постановлението на правителството от 11 май, с което бяха наложени санкции срещу определени чуждестранни предприятия.
„Сред тях е компанията EuroPol GAZ, която е собственик на полския участък от газопровода Ямал-Европа. Установена е забрана за транзакции и плащания в полза на лица, подложени на санкции, по-специално за Газпром, това означава забрана относно използването на газопровода ГАЗ за транспортиране на руски газ през Полша“, се казва в изявлението.
На 26 април полските власти поставиха Газпром в списъка със санкции, блокирайки способността на компанията да упражнява правата си като акционер и да получава дивиденти.
Ямал-Европа е един от основните маршрути за доставки на руски газ за Европа . Газопроводът с дължина над две хиляди километра минава през територията на Русия , Беларус , Полша и Германия , може да изпомпва до 33 милиарда кубически метра годишно.
Друг канал за доставки на гориво за Европа е блокиран от 11 май в Киев . По този начин компанията „ GTS Operator of Ukraine “ отказа да изпомпва суровини през газоизмервателната станция Sokhranivka, обяснявайки това с факта, че територията, на която се намира, е попаднала под контрола на руските сили. В OGTSU тази ситуация беше наречена непреодолима сила. В „Газпром“ от своя страна заявиха, че не виждат никакви пречки за продължаването на изпомпването. Украинският транзит към 12 май спадна с повече от една четвърт.
Цените на газа в Европа скочиха рязко след началото на руската военна специална операция в Украйна : ако според резултатите от 23 февруари прогнозната цена на най-близките фючърси беше 1038,6 долара за хиляда кубически метра, то на 24 февруари тя скочи с почти 50 процента до 1555,5 долара.
В началото на март котировките актуализираха историческите си максимуми за четири поредни дни заради опасенията от забрана за закупуване на енергийни ресурси в Русия.
Ценовият рекорд от $3892 беше счупен на 7 март (+275% към 23 февруари), а цената на сетълмента в края на търговската сесия беше $2560,7 (+146,5%).
След това котировките преминаха към стабилен спад, минималната цена за сетълмент за два месеца беше фиксирана на 25 април – 1027,1 долара за хиляда кубически метра (-1,1 процента към 23 февруари). След това фючърсите отново започнаха да растат и достигнаха $1370 за хиляда кубически метра. Новият скок беше свързан със спирането на доставките от Газпром за Полша и България поради отказа да плаща за газ в рубли.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране