Подобно забавяне е добре дошло и за България. Страната ни поиска да се отложи срокът за прилагане на петролно ембарго, какъвто е случаят с няколко държави в ЕС. Сред тях а Унгария и Словакия. ЕС се съгласи да даде отсрочка на Словакия и Унгария, но не и на София.
Пълната забрана за целия внос на руски суров суров и рафинирани горива засега може да бъде отменена, докато продължава работата по компромисно споразумение, което Унгария може да приеме, казаха дипломати от ЕС пред „Politico“.
Подобно забавяне би било сериозна пречка за усилията на ЕС да се противопостави на войната на Владимир Путин в Украйна. По-специално, това би било удар за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която предложи пълна забрана на целия внос на руски петрол в проект за шести пакет от санкции на 4 май.
Фактът, че дипломатите обмислят такава драматична стъпка, показва колко трудно е за ЕС да ескалира икономическата си офанзива срещу Кремъл и колко болезнено е да се откаже от руската енергия. Прекратяването на пазара на ЕС за руски изкопаеми горива се разглежда в Брюксел като жизненоважна стъпка за ограничаване на ключов поток от приходи, който помага за финансирането на войната на Путин. И все пак за страни без излаз на море като Унгария и Словакия, които разчитат в голяма степен на тръбопроводните доставки на руски петрол, забраната на суров петрол ще бъде болезнена. Комисията се опита да постигне компромис с Орбан, но досега правителството му казва, че се нуждае от повече време – и потенциално повече пари – преди да се съгласи.
Планира се забраната за петрол да бъде отделена от останалата част от шестия санкционен пакет. Постигнато е съгласие по около 90% от него, заявиха дипломати пред брюкселското издание. Така всички санкции ще се придвижат напред, освен петролното ембарго. Според дипломат обаче това е изпратило „лош сигнал“.
Всяко размиване на петролния пакет би навредило на доверието в ЕС, особено след като фон дер Лайен и други политически лидери бяха толкова ясни, че удрянето на петролната индустрия на Путин е жизненоважно. Останалата част от пакета от санкции включва мерки, насочени към проруската пропаганда, лобисти и консултанти, както и Сбербанк, най-голямата руска банка. Но сърцето на пакета винаги е било предназначено да бъде удар срещу енергийната индустрия на Кремъл.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране