Сърбия договори с Русия дългосрочни доставки на природен газ на цени в пъти по-ниски, отколкото за страните от ЕС. Новият договор ще е тригодишен, обяви президентът Александър Вучич след телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин.
Президентите на Русия и Сърбия са договорили продължаване на доставките на природен газ след 31 май, когато изтича 10-годишният договор на Белград с „Газпром“. „Това, което говорихме с президента Путин, е много добро за гражданите на Сърбия – ще подпишем договор за три години. Не за един месец, както предвиждаха някои, а за 3 години, което мисля, че отговаря напълно на нашия интерес“, заяви Вучич, цитиран от Reuters.
Сърбия се е споразумяла с Путин цената на природния газ да бъде обвързана с цената на петрола. „Цената ще бъде определяна сто процента по формулата за петрола, което означава между 310 и 408 долара за 1000 куб. метра газ. Това е цената за 2,2 млрд. кубически метра газ – най-добрата цена в Европа“, е заявил Вучич след разговора с Путин, съобщава в информация по темата агенция ТАСС.
Белград се надява на по-големи количества, но за това ще се преговаря с ръководството на „Газпром“ през следващите дни. Става въпрос за 800 милиона куб. метра газ, които Белград ще получи заради увеличаване на потреблението.
„Ако реализираме всичко по договореността ни с Путин, снабдяването ни за зимата ще сигурно, а за цената ще можем да кажем с точност след разговорите с „Газпром“ за количествата. В този момент това, което плащаме, би било три пъти по-малко, а през зимата ще бъде 10 – 12 пъти по-малко това, което ще плащат останалите страни в Европа“, каза сръбският президент.
Сърбия е почти изцяло зависима от руския природен газ, транзитиран през България, и е един от най-верните съюзници на Москва в Европа. Към момента тя е една от малкото европейски държави, които не наложиха санкции срещу Русия заради нападението ѝ над Украйна.
„Газпром нефт“ и „Газпром“ държат мажоритарния дял на сръбската петролна компания, а „Газпром“ е мажоритарен акционер в хранилището за природен газ на Сърбия.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране