„Превръщането на въпроса за преместването на украинските бежанци в предизвикателство показва две неща – че правителството не е в добра кондиция и че държавата, независимо кой я управлява в определен момент, има тежки проблеми, когато става въпрос за осъществяване на някакви социални ангажименти. Надявам се, че кризата с бежанците от Украйна ще послужи като поука за мястото и мащаба, в които държавата да провежда определен вид социална политика“.
Това каза пред БНР политологът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ Страхил Делийски.
„Основното предизвикателство пред кабинета „Петков“ е да си изясни и да разкаже на гражданите смисъла от собственото си съществуване“, подчерта политологът.
„Ако офертата да свалим Борисов от власт имаше своята политическа легитимност преди половин година, то вече това не е достатъчно. Това правителство трябва да осмисли съществуването си през позитивно предложение за развитието на България. Идеи, около които да се съгласят всички участници в мнозинството, и идеи, които да бъдат в унисон с дневния ред на най-засегнатите от ситуацията хора в българското общество“, обясни той.
Според Делийски правителството се опитва да се саморазказва като нещо, което „ще живее вечно“, а в същото време „начинът му на мислене е много времеви ограничен“.
„Това създава очаквания, които трудно могат да бъдат нереализирани“, подчерта Страхил Делийски.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране