Социологът Мира Радева, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Очакват се поредните консултации, този път между БСП и „Има такъв народ“, след като вчера имаше консултации между представителите на „Продължаваме промяната“ и БСП. Увеличават ли се наистина шансовете за кабинет и какво може да обедини четирите партии отново? Темата ще коментираме със социолога Мира Радева.
Мира Радева: Не мога да отговоря, признавам, на вашия въпрос, изключително се затруднявам.
Водещ: Защо?
Мира Радева: Ситуацията е объркваща, и то по много линии. И не мисля, че някой е наясно какво се очаква да се случи, тъй като знаем, че не само че тези партии – същата четворна коалиция, която ни управлява доскоро, вече влязоха в много тежки вътрешни противоречия, изсипаха се един куп обвинения едни към други, включително за корупция, против която уж се бореха, но също така не виждам много изградени мостове, много изградени цели. Доста ми е трудно да си представя, дори и да бъде създадена такава коалиция, как биха могли да работят занапред, след като вътрешните противоречия, както казах, и между лидерите, и между самите членове на депутати на тези партии вече са достатъчно видими. Слушах и тази сутрин, някои коментатори се обръщат към факта, че това е реално естественият продукт на пропорционалната избирателна система и в крайна сметка ние виждаме, че тази пропорционална система непрекъснато отблъсква голяма част от избирателите. Миналата година бяхме свидетели на три пъти проведени предсрочни избори и трите завършиха в крайна сметка с неудовлетворителен резултат, но най-вече с отлив на гласоподаватели. Виждате, че избирателите все по-трудно намират мотив да отидат да гласуват. От друга страна, има огромна съпротива според мен на самите политически дейци, на политическите партии, на техните лидери да направят каквито и да било промени, дори нещо елементарно, за което всички социолози много често алармираме, а именно – да се въведе активната регистрация, за да разберем колко е реалният брой на избирателите в тази страна. Беше широко прокламирано, обещавано, че с машинното гласуване, видите ли, ще настъпи един честен вот, една прозрачност на изборния процес, което ние, експертите, много добре знаем, че не е точно така и че има големи рискове и при машинното гласуване. Сега обаче същите тия партии, които ни обещаваха как ще имаме най-честният и най-демократичен вот с машинно гласуване, изведнъж се отказват, като Водещата БСП, която в момента притежава и трябва да реализира мандата, и искат връщане на книжната бюлетина, и то, както се казва, в 12 без 15, когато изборите чукат на вратата.
Водещ: Някъде дори ги нарекоха „хартиената коалиция“.
Мира Радева: Е да, вижте, трябва да разберем, че нито една избирателна формула, каквато и да изберем, няма да реши проблеми, които съществуват между хората. И според мен основният проблем е дълбокото доверие на всички към всички. Когато ние не вярваме на този, който е срещу нас, ние привиждаме всичко възможно и това, естествено, реже, унищожава диалога. Това е истинската причина за дълбоката безпътица, в която сме останали. От друга страна, огромна за мен политическа безотговорност беше в това управление и последната изобщо година и половина, че се лепят етикети, че се хвърлят обвинения без основание, без въобще мисъл как след това с тия хора ще седнеш да работиш на масата. Не можеш така автоматично да наречеш някой престъпник или корумпиран, най-малкото защото не ти е работа, защото това е работа на други органи.
Водещ: Това обаче не за първи път го виждаме при тази коалиция. Виждали сме го и преди, назад в годините, когато се сипят обвинения и се лепят етикети, после отново се сяда на масата на преговорите и се постига някакъв компромис в името на нещо. Виждаме, че тук от вчера има някакви заченки на пресечна точка, защото ИТН вече са склонни с онова искане на „Продължаваме промяната“ за Бойко Рашков, който да оглави Антикорупционната комисия. Това ли ще бъде нещото, което ще обедини отново тези четири партии? И в такъв случай колко полезен и стабилен би бил един такъв кабинет? И имат ли нещо общо социологическите проучвания, последните, които излязоха, и оставят ИТН извън борда реално?
Мира Радева: Аз смятам, че единственото, което ги обединява, е страхът да не останат извън властта. И в този случай ИТН и БСП са от партиите, които могат да загубят от предсрочни избори – това показват всички проучвания. И в този смисъл това са партиите, може би донякъде и „Демократична България“, които изпитват реален страх, че в следващия парламент няма да имат позициите, които имат в този. Но знаете ли, това допълнително руши основата на политическото доверие, защото когато имаме усещане, и то задълбочено, с години, че някакви хора влизат в парламента не за да защитават нашите, а собствените си интереси, тогава обществото си казва: ами, всъщност мен тая демокрация въобще не ме устройва. И това засилва така или иначе съществуващите тенденции в българското общество да се търси някаква т.нар. „силна ръка“, която видите ли, ще ги потуши тия напрежения. Изобщо, българското общество има някакви наслагващи се противоречия и едно от тях е генерационното. Трябва да си даваме сметка, че едни хора, които вече далеч не са и млади – над 40, имат нужда да реализират цялостния си житейски потенциал. От друга страна, бих казала: нашето поколение, което е от 60 нагоре, то пък не иска и да отстъпи позиции, защото да кажем изпитва недоверие или защото просто позициите му са се усладили. Така че има и това противоречие и това води до тази нервност на политическите отношения. Това води до непремерените ходове, това води до недоказаните обвинения. В българското общество има натрупани напрежения, които в крайна сметка избухват на политическо ниво. Трябва да си даваме сметка, че политиците не са нещо по-различно от нас самите. Ние в българското общество имаме поредица от нерешени проблеми, които продължават да висят, защото и ние самите на индивидуално ниво често не търсим техните решения. Или да кажем, аз смятах, че понеже вече 30 и повече години са минали от началото на прехода, мислех досега, че доста неща в страната ще изглеждат по-подредени, включително на индивидуално ниво. Но виждаме, че това не е така. Продължаваме да търсим добрите службици, за жалост залитнахме по всички негативни ефекти на визуалната култура – визирам тук случая, разбира се, с тази злощастна полицайка и ужасяващия случай с това момче, което се оказва с много, много привилегии, необосновани, което може да накълца на кайма две момичета, които минават по пешеходната алея, и после да се открива, че всъщност тези хора са оплетени във взаимни мрежи на корупция. Много, много страшния язви има в българското общество и аз бих казала – нека да не се учудваме на това, което е по върховете, то е отражение на нас самите.
Водещ: Или пък обратното също е в сила?
Мира Радева: Да, точно така, защото тези хора задават едни модели на поведение, които по-надолу също се копират. Така че това е един взаимен процес. Нашето поведение се формира от всичко, което ни се представя като добро, като стимулиращо. Даже знаете ли, слушах веднъж една слушателка, която така спонтанно се обаждаше по радиото и каза: „Ами, влезте в ТикТок“, такива клипове като на тази полицайка – ами то е пълно в ТикТок“. Те сега ли осъзнават хората по високите етажи, че полицаите ни задават, за жалост, един изключително лош пример. И това, което Татяна Дончева чух… Вижте, всички виждат негативните ефекти.Само че липсва най-важното – липсва воля, липсва желание да се изправиш срещу тези неща. И хората, които се изправят, са малцина. Ето, аз слушах един депутат – съжалявам, че не мога да ги цитирам точно, който каза „Ами те само 30% от народните избраници в това Събрание стават за нещо“.
Водещ: Което е абсолютен парадокс.
Мира Радева: Да.
Водещ: Останалите какво да ги правим?
Мира Радева: Добре, как ние да им имаме доверие, когато те самите, които са вътре и които отговарят в крайна сметка, защото това не е мажоритарна система, в която всеки се явява с лицето си, с личната си биография, доказва се като човек. И оригиналната мажоритарна система – държа да го подчертая, е да се явиш там, където те познават от дете, където са ти бърсали сополите, извинявам се за израза. Там да се явиш. А всъщност на нас ни спускат като кандидати едни парашутисти, за които абсолютно нищо не знаем, а няма и да научим, и ние, водени от последния тласък на нещо си, които сме чули, гласуваме за едните или за другите, гласуваме най-вече „против“, а не „за“, защото сме обединени около някаква идея или харесваме определени хора, или вярваме в тях, и се получава точно тази супа – супа, която кой с кого е, как е, довчера били приятели и се кълнели в общи политики, което вече ми омръзна да слушам за общи политики. Това са едни – във Франция го наричат „дървен език“, „дървен политически език“, който има за цел да скрие всъщност какъв е алъш-веришът отзад. И повечето от тези хора, тъй като знаят, че са временни и няма да влязат в следващия парламент да си свършат алъш-вериша.
Водещ: Виждате ли наистина реализацията на нов кабинет и колко време му давате?
Мира Радева: Вижте, много трудно е и като че ли повечето анализатори в момента са доста песимистично настроени да се намерят такива общи консенсусни фигури, още повече че Водещата политическа партия в тази четворна коалиция – „Продължаваме промяната“, в момента стабилизира позициите си. Те някак си успяха да се измъкнат от кризата по-сухи, отколкото останалите. И тук това самочувствие ще им даде нагласата да искат повече, т.е. въпреки че мандатът е на БСП, те да изискват повече, защото за тях така или иначе ситуацията, избирателната, е изгодна. Те даже съвсем директно – не мога да се сетя кой, някой го каза: „Ама чакайте, ние тия няколко депутата, дето не ни стигат, ние, като излезе „Има такъв народ“ от следващия парламент, като го няма в парламента, едни автоматично ще дойдат“. И това е абсолютно вярно, защото когато една партия не стигне 4-процентната бариера, нейните гласове се преразпределят върху останалите. И в този смисъл, най-много печели най-голямата. И ако в случая дори да не са първа политическа сила „Продължаваме промяната“, те от преразпределението ще спечелят допълнителни гласове. И ако отношенията ГЕРБ-„Продължаваме промяната“ пак са доста паритетни, много е възможно същата коалиция без „Има такъв народ“.
Водещ: А с кой?
Мира Радева: Само че тук дебне другата опасност и тя е по линия на БСП, защото БСП е с двама много силни конкуренти. Едната е центристката формация на Стефан Янев, който ще се опита да вземе про-Радев настроения, пропрезидентски настроения ляв и центристки електорат, и другата позиция вече е крайната бих казала – тя не е правилно да се нарича лява, но крайната проруска геополитическа тенденция в лицето на „Възраждане“. И в този смисъл БСП ще се окаже вероятно в един капан между два разрастващи се балона от двете страни. И именно затова Корнелия Нинова е един от хората, които имат дълбок интерес да се състои това правителство, което най-малкото да даде няколко месеца въздух, за да укрепи тя партията си допълнително преди изборите. От друга страна обаче, такова правителство на мен ми се струва, че ще бъде много краткотрайно и може да ни докара до ситуация точно преди зимата отново да сме в навечерието на избори.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Ей булка,оди да въртиш гъза си и баници на мъжо си.А междувременно му врътни и по някоя свирка.За тия работи по те бива,отколкото да правиш прогнози и да раздаваш акъли на малоумницитр.