Държавният газов доставчик „Булгаргаз“ е успял да осигури в петък през българската газова борса всички търсени от дружеството количества за септември при много голям интерес, като е постигната и много изгодна цена – реперната на нидерланската газова борса TTF минус 30 евро, при това с доставка на виртуална търговска точка в България с включени в стойността всички разходи. Това по изчисления на пазарни играчи прави под 322 лв./МВтч., което при миксиране с азерския газ ще доведе до по-ниски крайни цени за клиентите.
Обявеният търг от „Булгаргаз“ бе за доставка на 11300 МВтч дневно през целия месец септември с начална цена – тази на TTF минус 5 евро и увеличаването на премията в хода на наддаването. От Газов хъб „Балкан“ обявиха, че процедурата е предизвикала огромен интерес и е имало динамично предлагане на оферти за продажба, в резултат на което търгът е приключил успешно.
От дружеството, опериращо държавната газова борса, не посочват дали продавачът на количествата е един, или сделките са с повече търговци. „Успешният търг днес доказа, че провеждането на аукциони чрез платформата за търговия е ефективна опция за решаване по електронен път на недостига при доставките за страната в предстоящите месеци и са от голяма полза за развитието на борсовия пазар и повишаване на ликвидността“, коментират от Газов хъб „Балкан“.
Дружеството отбелязва, че чрез неговата платформа се увеличава предвидимостта и прозрачността на процеса по набавяне на необходимите количества, като се постигат изгодни условия за обществения доставчик и компаниите, разполагащи с количества природен газ за България, при навременно планиране и оповестяване на подробна информация за предстоящи търгове.
Не на това мнение са обаче от работодателските организации, които определиха като скандален търга на „Булгаргаз“. Те изразиха негодуванието си от началната цена на търга и заявиха, че „индустрията, топлофикациите и домакинствата изнемогват посред лято при цени от порядъка на 300 лв., а „Булгаргаз“ купува за септември на 380 лв./МВтч“.
Постигната цена в търга обаче не е такава.
От Асоциацията на работодателските организации продължават да си искат руския газ, който бе спрян от „Газпром“. Организацията изчислява, че ако сме вземали обеми от тази компания, при настоящите цени на холандския газов хъб TTF (206-207 евро/МВтч), руският газ би струвал 131 долара/MВтч или под 250 лв. „Вместо това, ние търсим газ неизвестно от къде на цени 1.5 пъти по-високи“, възмущават се индустриалците.
„Настояваме подобни скандални действия да бъдат прекратени, а Министерският съвет и кризисният щаб да преустановят хаоса и да започнат да вземат национално отговорни решения“, пише в изявлението като явно за национално отговорно решение се смята приемането на условията на „Газпром“.
За 16 август „Булгаргаз“ чака оферти за доставка на около 550 млн. куб. м втечнен природен газ на гърцкия терминал за регазификация Ревитуса през октомври, ноември и декември. Същия ден и за същия период се чакат предложения и за доставка на газ отново на виртуална търговска точка в България.
Относно доставките за последните три месеца на 2022 г. служебният министър Росен Христов каза пред журналисти, че в момента се водят преговори с няколко компании за доставките на газ за октомври, ноември и декември. Очаква се първо да се стабилизират количествата и цената да бъде на максимално ниско ниво.
„Вярвам, че ще успеем. Засега не мога да дам гаранции, защото не сме подписали договор. Освен това условията на офертите са конфиденциални, но имайте увереност, че ще го решим въпроса“, увери Христов. По думите му се преговаря и за осигуряване на слотове с Гърция и Турция.
Бившият директор на „Булгартрансгаз“, днес собственик на газовия търговец „Енергико“, Иван Дреновички коментира в петък пред БНР, че търгът за втечнен газ, по начина, по който е обявен, е по-скоро безпредметен.
„България няма терминали за втечнен газ, нямаме капацитет за получаване на съответните количества, така че в желанието си за бързо решаване на един въпроси, излизаме с решения, които не могат да бъдат осъществени… Търг може да бъде обявен, след като имаме капацитет и дата. В противен случай е безпредметен. Трябва да сме обективни и да погледнем с хоризонт 2023 година и разпределянето на капацитети за тогава и е възможно да се появят големи търговци на втечнен газ“, смята Дреновички.
Според него „Булгаргаз“ трябва да обяви, освен място, и дата за разтоварване на втечнения газ. „Целият свят се намира в извънредна ситуация и тя предполага извънредни решения. Не можем да очакваме „Булгаргаз“ да е резервирала капацитет на Ревитуса от миналата година, когато се разпределя капацитетът на годишна база, при положение, че тогава имаше два договора и повече от необходимите за страната ни количества. „Булгаргаз“ тогава беше износител на газ“, коментира Дреновички. По думите му обаче вече се върви в правилната посока.
Той каза, че е важното, че „Булгаргаз“ вече присъства на терминала в Ревитуса и „за утре очаква там доставки със своето име“. Достъпът зо турските терминали за регазификация на втечнен газ обаче е непазарен.
Енергийният експерт допълни, че напълно реално интерконекторът с Гърция да бъде завършен в срок.
„Това ще намали доставната цена на 2/3 от договорените количества по договора с Азербайджан. Това ще осигури наличен капацитет на Кулата/Сидирокастро, който е крайно необходим. Част от екшън плана на правителството трябва да бъде връзка на междусистемната връзка Гърция – България с националната газопреносна система на Гърция. При липса на такава връзка няма да можем да натоварим съществуващия капацитет на междусистемната връзка“, коментира Дреновички.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране