„Внедреното съоръжение за комбинирано високоефективно производство на топлинна и електрическа енергия преди няколко години е част от мащабна инвестиционна програма и мярка за повишаване на енергийната ефективност в „Топлофикация Бургас“. Ние инвестираме в непрекъснато повишаване на конкурентоспособността на предприятието и опазването на околната среда.“
Това заяви инж. Христин Илиев, изпълнителен директор на топлофикационното дружество. По думите му използването на комбинирано високоефективно производство позволява достигане на обща ефективност над 75% и икономия на първична енергия за една година повече от 15% в сравнение с разделното производство на електрическа и топлинна енергия. Той каза, че резултатът от използването на модерната технология е осигуряване на зелена енергия за крайните потребители и изпълнение на високите европейски стандарти за работа.
Инж. Илиев посочи, че съоръжението дава възможност на „Топлофикация Бургас“ комбинирано да произвежда топлинна и електрическа енергия от един и същи енергиен източник. По думите му в сравнение с традиционно произведената електроенергия, при когенерацията допълнително произведената топлина се използва за отоплителните нужди на потребителите. С инвестицията те произвеждат надеждна, сигурна и екологична енергия.
Директорът на „Топлофикация Бургас“ подчерта, че с проекта повишават енергийната ефективност и намаляват емисиите на СО2, отделян в атмосферата. Сред основните предимства на този тип иновативни технологии е, че се постига оптималност и икономичност при използване на енергията чрез едновременно производство на топлина и електричество, постигане на добри екологични показатели и ниска стойност на вредните вещества заради използването на катализатори и напълно автоматична експлоатация – чрез използване на ефективни системи за дистанционен контрол.
Относно предизвикателствата при реализирането на нови проекти, инж. Илиев изтъкна повишението на цените на горивата и въглеродните емисии през последната една година. Той обясни, че поради четирикратното увеличение на природния газ реално са били поставени в ситуация, в която е трябвало да купуват на една цена газ и да осигуряват отопление на крайните потребители на определената от КЕВР в пъти по-ниска за топлинна енергия. По думите му в резултат на тази разлика, „Топлофикацията Бургас“ е натрупала огромен недовзет приход. Инж. Илиев заяви, че компенсациите, които са получили от правителството, не са могли да покрият загубите, остойностяващи се на няколко милиона лева.
„Поскъпването на природния газ за август с 60% поставя предприятието в още по-трудно положение. В тежката ситуация, в която се намираме, без удължаване на програмата за компенсации, не виждам как бихме могли да осигуряваме необходимото количество топлинна енергия за отопление занапред. Като топлофикационно дружество ние имаме огромни разходи от една страната за поддържка на съоръженията, от друга купуване на гориво, текущи разходи и заплати. Не на последно място инвестираме в проекти за още по-чисто производство на енергия. При продължаващо повишение на цената на природния газ, ще се наложи да орязваме от важни разходи.“ каза инж. Илиев. По думите му е възможно да поискат повишение на топлинната енергия именно заради увеличението на основното им гориво. Той напомни, че през юли газът е поскъпнал с 30%, през август два пъти повече – с 60%. Инж. Илиев каза, че ако консумацията на природен газ през лятото е доста по-малка, през зимния период се повишава с около 6 пъти, за да осигуряват централно отопление.
Инж. Илиев сподели, че въпреки трудното положение, в което се намират, ще извършат профилактика и годишен планове ремонт на съоръженията и топлопреносната мрежа, защото чрез тези мероприятия се гарантира сигурността на отоплителния сезон. Той посочи, че ще бъдат направени важни подобрения на основни съоръжения, осъществяващи преноса на топлинна енергия към крайните потребители на територията на Бургас. Като основната цел на тези ремонтни дейности инж. Илиев изтъкна подготовката на мощностите за работа през зимните месеци.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране