02.10.2022 | 17:44
Самозвани членове на ЦИК предизвикаха скандал в Турция
Сведенията за избирателната активност в съседната страна остават противоречиви

Особен инцидент се разигра в турския град Бурса, където са открити почти една четвърт от избирателните секции в югоизточната ни съседка. В едно от местата за гласуване са дошли хора, които са се представили за членове на Централната избирателна комисия (ЦИК), разказа БНР. Те са представили фалшиви документи и е възникнало напрежение. Повече подробности за странната случка засега няма.

„Както на предишните избори, някои наблюдатели на партии умишлено или нарочно създават напрежение с неоснователни твърдения, че се нарушава изборният кодекс. Създават напрежение и така понякога спира вотът. Нарочно го правят, умишлено“, коментира турският депутат от Бурса Юксел Йозкан пред националното радио.

Засега сведенията за избирателната активност в съседната страна остават противоречиви. Организациите на изселниците в Турция обявиха предварително, че очакват в изборите в България да се включат около 100 000 души – повече в сравнение с предишните предсрочни избори през ноември, когато гласуваха около 90 хиляди български турци. Това разказа кореспондентът на БНР от югоизточната ни съседка. Изборният ден в Турция започна с рекорден брой избирателни секции – 166. Най-много са в Бурса. В повечето ще се гласува с машини, като за целта от България бяха изпратени 220 устройства. Рекорден беше и броят на предварително подадените заявления – почти 26 хиляди.

В първите часове на изборния ден обаче избирателната активност беше ниска, според пратениците на bTV и БНР в Турция. От Нова ТВ обаче са отчели „засилен интерес“. Съседите обясняват това с наличието на повече секции и очакват към края на деня да се появят повече хора.

Повод за напрежение на изборите в Турция остава въпросът с попълването на декларациите, с които гласоподавателите удостоверяват, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. ЦИК позволи те да бъдат предварително попълнени и подписани, докато в миналото се изискваше избирателите да правят това на място. Сега така ще се улесни допълнително гласуването. Декларациите се попълват на български език, което е затруднение за доста избиратели в Турция, и затова се появиха възражения, че те ще оставят на друг да ги попълва вместо тях.

В ЦИК се появиха и сигнали, че членове на секционни комисии в югоизточната ни съседка си говорят на турски с избирателите, и дори се твърди, че председатели на комисии не владеят изобщо български. Изборните комисари решиха да се обърнат към българското външно министерство, което да провери на място сигналите.

Пред пореден странен казус с машинното гласуване се изправи Централната избирателна комисия (ЦИК). Той възникна в секцията в Дубай. Когато избирател се опитал да гласува с една от машините, устройството е изписало, че е възникнала грешка и гласът не е отчетен. Въпреки това обаче, машината отпечатва контролна разписка и след това се изключила.

От секционната комисия са влезли в контакт с техника, който е отговарял за поддръжката на устройствата, и машината е била поправена, и отново влязла в експлоатация. Междувременно обаче същият избирател е гласувал успешно с другата машина в секцията. От комисията се обърнали към ЦИК с молба за указания какво да правят в случая.

Казусът предизвика суматоха сред комисарите. „Ама, тия хора …“, започна негодуващо председателят на ЦИК Камелия Нейкова, но коментарът й заглъхна, защото микрофоните бяха изключени. След скрито обсъждане, комисарите решиха да отложат разрешаването на случая.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране