Поведението на Бойко Борисов е на човек, който владее положението и иска да изпере биографията си, да рециклира себе си и да свали определението „токсичен”. Така бившият председател на Комисията по досиетата Методи Андреев коментира предложението на лидерът на ГЕРБ за широка коалиция.
„Борисов в момента играе на оцеляване. Той е цар на сценките. Ще се покаже като спасител на нацията, ще къса ризи, но всъщност, неговата цел е да се спаси. Който и да бъде назначен от ГЕРБ, ще му козирува. Той не излиза от политиката, знае, че не може да стане премиер”, каза Андреев в „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Според него, ако се състави правителство, то ще бъде някаква „абракадабра” или нещо „шменти капели”, което ще е закърпено положение, за да се изкара до местните избори.
„Борисов разбира, че номенклатурата, която държи ГЕРБ на власт, по подобие на онази от БКП, се крепи на местните кметове. Иска избори две в едно, за да се запази ситуацията”, обясни той.
„Това обаче няма да стане. Твърде сериозни са противоречията между партиите на реформата и на антикорупцията от една страна и от друга – на статуквото. Абсурдно е да събере ГЕРБ, ДПС, ПП и ДБ“, подчерта бившият депутат.
Журналистът Петко Георгиев пък заяви, че ГЕРБ може да поеме риска и отговорността да състави правителство на малцинството и да си гарантира подкрепа от „Продължаваме Промяната” и „Демократична България” по евроатлантическите теми.
„Не смятам, че имаме сериозна оферта на масата. На същата пресконференция, на която бе отправена тя, Бойко Борисов каза, че един от лидерите на „Продължаваме промяната“ е оставил държавата като обран бостан. Основателят на една от партиите в „Демократична България“ си мразел народа. Това не са оферти за правене на коалиция“, добави той.
„Да не говори за това, което направи със заявката си за съдебната реформа. Обърна се към „Демократична България“ да му дадат предложенията си затова, и ГЕРБ щели да ги подкрепят. Точно на Христо Иванов ли му го казва това, като вече го е играл веднъж. Той стана министър, за да я прави тази реформа и след като го предадоха, напусна. Не може да очакваш един и същи човек да влезе в този капан дава пъти“, коментира Георгиев.
„Истинският въпрос е дали това е начало на нова предизборна кампания или е извинение за съставяне на правителство с партии като ДПС и „Български възход“. Ще кажат, че са опитали и че са дали всичко от себе си, ама така дават, че го правят невъзможно да бъде прието“, добави той.
Според социолога Евелина Славкова от „Продължаваме Промяната” са дали отговор на подобни бъдещи предложения още в нощта на изборите. „Те продължиха с кампанийното говорене, казвайки „ГЕРБ и ДПС да направят своята коалиция”. Част от същността и структурирането на тази партия е именно анти-ГЕРБ говоренето”, е нейното мнение.
Относно самото предложение на ГЕРБ, Славкова смята, че отказът на ПП може да не е толкова деликатен, защото от формацията ясно са заявили каква ще е позицията им. „Не съм склонна да вярвам, че ГЕРБ ще поемат риск с правителство на малцинството. Защото ще им се наложи да управляват в тежка ситуация”, добави политологът. Тя смята, че предсрочни избори са най-вероятният сценарий.
В момента се води борба за политическо лидерство, смята политологът проф. Росен Стоянов. „Имахме и още едно паралелно предложение от Христо Иванов, който промотира опцията президентът да събере всички около масата на Консултативен съвет и там да бъдат решени приоритетите на парламента. От дясното има предложение левият президент да лидира процеса”, уточни той.
Проф. Стоянов подчерта, че не определя действията на Борисов като самостоятелна оферта, а като контраигра на други паралелни предложения за решаване на кризата. „Борисов е много интуитивен в тази посока”, уточни още той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране