21.10.2022 | 19:57
ГЕРБ даде милиарди на „Трейс” за пътища, плащаме с трупове в катастрофи
Два лота от „Тракия”, пътят - убиец до Своге, пропадналото метро в София и калпавият ремонт на жълтите павета са само част от „брошките” на ревера на професора Николай Михайлов – любимият строител на ГЕРБ

Два лота от магистрала „Тракия”, пътят убиец до Своге, пропадналото метро в кв. „Хаджи Димитър” и калпавият ремонт на жълтите павета са само част от „брошките” на ревера на професора Николай Михайлов – любимият строител на ГЕРБ.

Миналата седмица регионалният министър Иван Шишков и колегата му от МВР Иван Демерджиев разкриха поредната далавера на съвместен брифинг.  Според тях изграждането на лот 2 от магистрала „Тракия” е некачествено, а фирмата строител си в спестила 15% от материалите и минимум 40 милиона лева, пише „Филтър”.

По случая започват разследвания. Публичната тайна, че магистрала „Тракия” в тези участъци е строена некачествено, че липсват пари и материали, беше изговорена за първи път от най-високо ниво на официалната изпълнителна власт у нас. Дано всичко не замлъкне изведнъж, каквато обичайно е практиката при подобни случаи.

Строителите на този лот на „Тракия“ са добре известни. Това са любимците на всички власти в последните 20 години от старозагорската фирма „Трейс Груп Холд“ АД. Лицето и действителен собственик на компанията е Николай Михайлов, който се радва на политически комфорт от страна на всички управници през новия век.

Професорът строител е типичен пример за олигарх, който преживява луксозно годините на прехода благодарение липсата на контрол на държавата и безобразното безхаберие от страна на армията от чиновници, овластена да се грижи за разходването парите на данъкоплатците.

Скандалните лотове 2 и 3 на магистрала „Тракия“, за която са отпуснати стотици милиони, са само част от всички обекти на „Трейс“, по които има проблеми.

Две седмици преди Шишков и Демерджиев да обявят публично за кражбата, в София гръмна друг скандал, в който са замесени от .Трейс Груп холд“ – този с некадърното пренареждане на жълтите павета в центъра на столицата.

Изпълнител е същата строителна групировка. Вече са заметени под килима на времето и други безобразия, свързани с „Трейс Груп Холд”.

Едно от тях бе особено кърваво. Това е катастрофата с автобус по пътя до Своге, когато 20 невинни българи намериха смъртта си. Тогава разследването категорично показа, че фирмата има вина заради некачественото изпълнение на ремонта на пътя.

Мениджъри от компанията получиха обвинения и са подсъдими, но тя продължаваше да бъде водеща по усвояване на държавни и европейски пари от поръчки.

В началото на миналата година столичното метро по чудо не взе жертви при авария в квартал „Хаджи Димитър”. „Строителят” и в този случай е познатата ни старозагорска компания.

Все още никой не е преброил и жертвите по отсечката между разклона за Оризово и Стара Загора. Преди да бъде ремонтиран от държавата, този участък беше нагънат като бурно бетонно море.

Сега ви представяме друга история, за която може да прочетете за първи път само тук. Тя отново е свързана с обществена поръчка и показва как инженеринговата фирма .Трейс Груп Холд” усвоява 100 хиляди лева за нещо, което струва 10 пъти по-малко, а след това отказва да възстанови парите и е осъдена.

„Трейс” удари общ. Земен със 76 бона за платформа за инвадили, която струла 7600 лева

Случаят с платформата за инвалиди в малката община Земен на пръв поглед изглежда незначителен, но всъщност той е показателен за мисленето на строителите от „Трейс Груп Холд”. Той показва мащабите и схемата за пестене на пари, която вероятно се прилага и при големите инфраструктурни обекти под благосклонния поглед на законодателната, изпълнителната и съдебната власт.

На 26 юли 2022 година състав на Софийския градски съд с председател Владимир Вълков излиза с решение по дело №1569 от 2021 г. Ищец по делото е малката пернишка община Земен. Ответник е голямата строителна компания „Трейс Груп Холд“, която само за 2022 г. е спечелила обществени поръчки на стойност 140 милиона лева.

Бюджетът на Земен е 5 милиона лева, или 28 пъти по-малко, отколкото държавните пари, налети в „Трейс Груп Холд“ за 1 година.

Решението по делото е категорично. Доброто побеждава, а „Трейс Груп Холд“ са осъдени. Доказано е, че са доставили платформа за инвалидни колички на стойност 76 431,28 лева по обществена поръчка, обявена от общината. Пазарната цена на същата обаче е само 7600 лева, или 10 пъти по-ниска, отколкото платеното с пари от европейските фондове.

Казусът е интересен с това, че строителната компания, която е усвоила милиарди обществени и европейски пари за инфраструктура, не отказва и малки обекти, от които може да се спечели. Според съда – незаконно.

Всичко започва на 10 май 2017 година. Тогава община Земен сключва договор с „Трейс Груп Холд“ за 158 хиляди евро (300 хиляди лева). Предметът на договора е ремонт и възстановяване на читалището в село Габров дол.

Целта сградата да се превърне в туристически информационен център.

В село Габров дол живеят точно 56 души според последното национално преброяване. Въпреки това читалището „Христо Ботев” работи. Основано е през далечната 1928 година и оттогава е среда на културата за местните.

През 2017 година се появява възможност за ремонт на сградата да стане по-привлекателна за туристи по време на традиционните за региона кукерски фестивали, финансирането е по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия за периода 2014-2020.

Една трета от цената на ремонта читалището е селото е предвидена стълбището, което трябва да се пригоди за инвалиди. По проект там трябва да монтира платформа, която да позволи хората в неравностойно положение влизат и излизат от сградата.

Само дето от цена на съоръжението 7600 лева гербаджийте от „Трейс” го доставят за…76 431,28 лева.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране