От 25 октомври Украйна въведе графици за прекъсване на електрозахранването както за промишлени предприятия, така и за битови потребители във всички региони на страната, съобщават Обозреватель и други украински медии.
Още преди свечеряване беше изключено електрозахранването на жилищните сгради в Киевска, Лвовска, Черкаска, Полтавска, Тернополска области и в Днепропетровска област. В същото време по-голямата част от град Ровно остана без ток заради авария в подстанция.
„За да се стабилизира работата на енергийната система, Диспечерският център на НЕК „Укренерго“ беше принуден да прилага графици за ограничаване на потреблението на електроенергията и мощностите за промишлени потребители във всички региони на Украйна.
Принудителното ограничаване на потребителите на електроенергия е напълно контролируема мярка, която намалява натоварването на електрическата мрежа и дава възможност за балансиране на работата на електроенергийната система“, се казва в официално изявление на Укренерго.
Поради прекъсване на електрозахранването на базовите станции по цялата територия на Украйна има сривове в интернет и мобилните комуникации. Операторите нямат време да доставят генератори навсякъде, съобщава Liga.net.
Заради руските атаки срещу енергийната инфраструктура украинците са принудени да пестят електроенергия и да търсят алтернативни източници на енергия. Това обаче не е единственият проблем. Украинците се оплакват, че по време на спирането изчезват както гласовата комуникация, така и мобилният интернет, отбелязва изданието.
Специалисти са обяснили как работят базовите станции по време на прекъсване на тока.
Работата на мобилното комуникационно и интернет оборудване зависи от захранването. Всички базови станции са оборудвани с резервни захранвания. Това са акумулатори, които автоматично се включват при спиране на централизираното захранване. Средно те могат да работят четири-пет часа след прекъсване на тока, обясняват операторите.
Ако възникне предсказуемо прекъсване на захранването или краткотрайно прекъсване на захранването, мобилната мрежа автоматично превключва към резервни източници и продължава да работи. Ако през това време захранването не се появи, се преминава към генератори.
„Всички важни структурни компоненти на мрежата, като комутатори и възлови базови станции, са оборудвани със стационарни дизелови генератори. За да подпомогне работата на друго оборудване в случай на продължителни прекъсвания на електрозахранването, компанията използва мобилни дизелови генератори“, казват от Kиевстар.
Киевстар, подобно на други оператори, разполага с голям парк от такива дизелови генератори. Въпреки това, ако прекъсванията на електрозахранването са продължителни и мащабни и обхващат едновременно различни райони, градове или села, абонатите могат да изпитват затруднения с комуникацията и интернет.
Това се дължи на факта, че доставката на алтернативни акумулатори и генератори едновременно до голям брой базови станции и технически обекти отнема време, гласи обяснението от мобилните оператори.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране