След като парите са преминали през няколко дружества, са отишли за построяването на нещо много по-различно от автомагистрала „Хемус“ – за хотел. Това заяви служебният вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев. Девет са лицата, привлечени към наказателна отговорност около изчезналите пари, предназначени за строежа на магистралата. „Това не са анонимни лица. Имената им са известни, свързани са с интересни дружества. С кого са свързани – вие знаете много добре през годините. Проследете кои са дружествата, кога са създадени и как са финансирани“, каза министърът в кулоарите на парламента.
Засега прокуратурата не е изнасяла данни, че по повод на аферата е стигнала до високите етажи на властта. Първоначалната информация е, че обвинението е разкрило определени фирми, свързани със строителството на автомагистралата. Част от разследваните лица са обвинени за пране пари. Справките показват, че това е една схема, позната поне от пет години, а между обвиняемите има и осъждани за данъчни измами.
Преди година МВР разкри схемата за източване. Тя започва като държавната фирма „Автомагистрали ЕАД“ възлага изпълнението на лот 5 на АМ „Хемус“ на фирма „Водно Строителство – Благоевград“ и ѝ изплаща в аванс 83 милиона лева. Според разследващите 53 милиона от тях са преведени на буферна фирма. През нея част от милионите са отишли по сметките на кухи фирми, регистрирани на малоимотни граждани. Така парите са изтеглени и дадени на футболния съдия Борислав Колев – първият обвинен по случая.
Има развитие по разследването за качеството на настилката на части от магистрала „Тракия“, посочи пред БТА Демерджиев. Излезли са резултатите от пробите, чакат се първите анализи. Ще има пресконференция по случая.
На 12 октомври, при съвместна пресконференция на регионалното министерство и МВР, служебният регионален министър Иван Шишков съобщи, че към момента са установени загуби от 40 млн. лева в ущърб на държавата при съвместни проверки на двете министерства на качеството на лот 2 и лот 3 на магистрала „Тракия“. Тогава вътрешният министър Демерджиев информира, че са нужни още около десет дни, за да са готови резултатите за съдържанието на вложените в пътя материали.
„Нито сме отказвали, нито ще откажем координация при противодействие на престъпността“, изтъкна силовият министър по повод желанието на прокуратурата да създаде общи екипи с ДАНС и МВР за мониторинг и анализ на няколко вида престъпления. И обясни, че ако има правно основание за създаването на такива екипи, те ще се създадат. Също така отбеляза, че има известно подобрение при взаимодействието, на териториално ниво – между МВР и прокуратурата.
По повод думите на главния прокурор Иван Гешев, че МВР е в трагично състояние вътрешният министър посочи, че главните прокурори последните години, инициирайки различни законодателни изменения, силно са се постарали да разцепят силата на МВР, която основно е ГДБОП. „Уверявам ви, че МВР се съживява и ще започне все по-активно да изпълнява функциите си“, добави той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране