Независимо от санкциите износът на стоки от Русия за Европейския съюз се е увеличил през първите девет месеца на годината. Това обяви руският президент Владимир Путин по време на днешното си участие по видеоконферентна връзка в Съвета по стратегическото развитие и националните проекти.
„Съвкупният руски износ се е увеличил с 42%, а търговският излишък в наша полза – с 2,З пъти до 138 милиарда долара. Всъщност Евросъюзът продължава да потребява нашите стоки и услуги, а спира обратните потоци“.
Путин допълни, че Русия ще търси по-перспективни търговски партньори в бързо развиващите се региони. „Това са Азия, Близкият изток, Латинска Америка и Африка. Ще пренасочим доставките на руски енергийни ресурси именно към пазарите на приятелските държави“.
„Задължително ще постигнем поставените цели. По-нататък по всички ключови за хората въпроси – икономиката, социалната сфера и управлението, тези региони ще станат единно цяло със страната. Вече изминахме този път с Крим и Севастопол и знаем какво трябва да направим“.
Путин предложи лихва от 2% по ипотечните кредити в така наречените от него нови региони. Както и увеличение на лихвата по тези кредити в Русия от 7 на 8 на сто.
Президентът на Русия определи рублата като една от най-силните валути на света, предава ТАСС. Такава оценка даде държавният глава в четвъртък на заседание на Съвета за стратегическо развитие и национални проекти.
„Срещу Русия започна безпрецедентна санкционна агресия. Тя имаше за цел за кратко време по същество да смаже нашата икономика чрез ограбване на нашите валутни резерви, да срине националната валута – рублата – и да провокира разрушителна инфлация“, каза Путин.
„Нивото на цените в Русия, след сериозен скок през март-април, практически не се е променило от май, а руската рубла се превърна в една от най-силните валути в света от началото на годината“, заяви той.
Според руския лидер този резултат е постигнат чрез решенията за регулиране на изтичането на капитали, за прехвърляне на плащанията за газ в рубли, за активно използване на националните валути с търговските партньори и чрез отговорна финансова политика.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране