Редовно правителство в това Народно събрание не може да се състави. Ще има предсрочни парламентарни избори през тази пролет. Около тази теза се обединиха бившият енергиен министър Мирослав Севлиевски и политологът Стойчо Стойчев в „Здравей, България“ по Нова телевизия.
„ГЕРБ и Демократична България бяха заедно преди 15 години. Партията на Бойко Борисов я има само, защото тогавашните лидери на ДБ решиха да помагат той да направи партия. Те създадоха модела „Борисов“ и затова си ги харесва. Иска да са заедно. Познават се от детските години в политиката“, каза ексминистърът.
„Това, което се случи с Изборния кодекс, беше голяма глупост. Загубиха много време. Можеше да направят така, че да има дигитална ЦИК, защото досега говореха за манипулации с машините, а те могат да стават в „Информационно обслужване“. Трябваше да има и хартиена бюлетина, но без преференции. Който иска за определен кандидат, да гласува с машина. Тогава всичко щеше да е просто и ясно. И двете страни щяха да са доволни“, добави той.
Политиците от „Продължаваме промяната“ трябва да покажат, че и те се променят, каза още бившият министър.
„Въпросът обаче е дали президентът Румен Радев, който командва цялата коалиционна процедура, накъде я води – дали към реализация на мандата или към предсрочни избори. Партиите още на 5-6 октомври като са били ясни броят на депутатите в парламентарните групи са се разбрали дали ще има правителство. Ясно е било още тогава, че няма да се състави“, каза пък доцентът.
„Ако Радев искаше да се реализира третия мандат, нямаше да има смисъл да се бави връчването на втория, а щеше да го връчи преди Нова година, а третия можеше днес да го даде на „Демократична България“. Тази партия поема много по-твърд ангажимент да следва принципна програма и е възможно да събере подкрепата на ГЕРБ и ПП без двете големи партии да участват със свои представители в кабинета“, добави той.
„След предсрочните избори ще се промени малко баланса. В момента имаме един кантар, който си стои в средата и на никъде не ще да се наклони. Това ще се случи благодарение на промените в Изборния кодекс, защото липсата на хартиената бюлетина спря около 300-400 хиляди души да гласуват“, коментира доц. Стойчев.
„Те ще отидат за т.нар. хартиени партии. Тези гласове биха променили с 5-6 депутати баланса в парламента, което ще доведе до реализация на някакъв мандат“, каза още той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране