В последните работни дни на 2022 година по време на среща дискусия, организирана от синдикатите КНСБ и КТ Подкрепа, бе сформирана широката коалиция „Анти 40%“, в която синдикати, депутати, декани на ВУЗ-ове, енергийни експерти, енергетици и миньори се обявиха за премахване на условието за намаляване на емисиите с 40% до 2026 година, поето пред Европейската комисия.
Коалицията настоява за свикване на Консултативния съвет по Европейската Зелена сделка с цел преразглеждане на поетия ангажимент и след това провеждане на разговори за промяната му с Европейската Комисия.
В обединението не са се включили единствено въглищни ТЕЦ-ове като най-засегнати от мярката, а и централи от няколко български града, които работят на природен газ, защото и те се притесняват, че затварянето им може да бъде част от постигането на поетия ангажимент.
„Като представител на топлофикация, която работи на природен газ, също се чувствам пряко засегнат от поетия ангажимент за редуциране на въглеродните емисии с 40%, защото нашите дружества също отделят въглеродни емисии. Ако затварянето на всички въглищни централи не доведе до намаляване с 40% на емисиите, сме сигурни, че ще посегнат и на газовите ТЕЦ!“, каза инж. Христин Илиев – изпълнителен директор на Топлофикация Бургас.
Според експерта при поемането на този опасен за българската енергетика ангажимент не са взети предвид икономическите последствия от реализирането му.
„Като енергетик и човек, който дълги години е част от енергийния сектор в страната, не разбирам каква е икономическата логика да се затварят въглищни ТЕЦ, които работят с национален ресурс. Ресурс, които се смята, че имаме за още поне 50-60 години и на който можем да разчитаме на разумна цена! Всички видяхме какво се случи тази година с цената на природния газ и какъв кошмар преживяваме всички дружества, които използваме природен газ в големи количества. Ако не разчитахме на производството на енергия от въглища през тази година, щеше да има сериозен недостиг на енергия, който вероятно щеше да доведе или до още по-голямо поскъпване на тока и парното, или до сериозни и чести режими на тока, каквито имахме през 90-те години!“, каза инж. Христин Илиев. Според експерта хората, отговорни за това вредящо на страната ни решение, по никакъв начин не са взели под внимание и до каква огромна социална криза ще доведе реализирането на този ангажимент.
Инж. Христин Илиев заяви, че решението поставя под риск работните места на десетки хиляди българи. Според него хората над 50 години, които загубят работата си и няма как да намерят възможност да практикуват специалността си, едва ли ще искат тепърва да се обучават и преквалифицират за нови професии, защото им остава съвсем малко до пенсия. „Районите около Стара Загора, Бобов Дол, Перник, вероятно ще бъдат обезлюдени. Голяма част от съкратените миньори и енергетици биха потърсили препитание в чужбина. В страни, където все още могат да практикуват професиите си и да са полезни със своите знания“, каза инж. Христин Илиев.
Според експерта преразглеждане на ангажимента за редуциране на въглеродните емисии с 40% и то толкова скоро и намаляването на този процент е не само в интерес на българския енергиен сектор, а и за българското общество. „Запазването на непроменени ангажиментите означава ликвидация на един от най-важните отрасли, на които се крепи цялата българска икономика и икономическият растеж!“, допълни директорът на на ТЕЦ-Бургас.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране