След като стана ясно, че главният прокурор Иван Гешев може да гледа само онлайн Националната молитвена закуска – основното събитие заради, което е в САЩ, той рекламира свое участие във форум във Вашингтон, на който се е хвалил как е разследвал и гонил руски шпиони в и от България.
В съобщение на българската прокуратурата се твъди, че главният прокурор Иван Гешев е участвал в международна дискусия, посветена на последиците от руската агресия в Украйна, която се е провела в Конгреса на САЩ във Вашингтон. Форумът се организира от конгресмените Робърт Адерхолд и Пийт Сешънс. Участие в дискусията взел и конгресменът Джо Уилсън, основател на Групата за приятелство с България в Конгреса, както и още действащи и бивши членове на Камарата на представителите, пишат от българската прокуратура.
Във форума участвали представители на Полша, Румъния, Хърватска, Украйна, Северна Македония, Черна гора, Косово, Босна и Херцеговина, Сърбия, Албания, Грузия и други. Сред гостите е бил и Роберто Монтела, генерален секретар на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). В рамките на форума били обсъдени и рисковете от засилващата се роля на Китай в Европа.
Според съобщението на българската прокуратура, главният прокурор Иван Гешев запознал „американските конгресмени и техните гости от Югоизточна Европа с активната роля на българската прокуратура по противодействие на руските разузнавателни служби на територията на Република България и на Балканите“. Гешев припомнил серията от разследвания, проведени от българската прокуратура, които са довели до принудителното отзоваване от страната на повече от десет служители на руските специални служби, ползвали се с дипломатически имунитет.
Не става ясно дали той е информирал, че нито едно от разследанията, включително и няколко шумно обявени дела срещу българи, не е приключило в съдебна фаза, дори поне на първа инстанция.
Българският главен прокурор подчертал, че наред с класическата форма на разузнавателна дейност, каквато е шпионажа, в последните години се идентифицират и други средства на зловредно влияние – политическа корупция, хибридни атаки, включително чрез употребата на медии и разпространяването на „фалшиви новини“, кибератаки, пример за което бяха действията отпреди три месеца на руската хакерска група „KillNet“, както и зачестилите опити за заобикаляне на санкции, наложени спрямо руската банкова система чрез трансфер на криптовалути.
Иван Гешев посочил, че в последните години у нас се забелязвало известно отстъпление в противодействието на зловредното руско влияние. В тази връзка главният прокурор се „обърнал към членовете на американския конгрес и представителите на евроатлантическите страни от Балканите като ги призова за съвместни действия по гарантиране на сигурността в региона на Балканите.
„За съжаление с началото на руската военна агресия срещу Украйна и с оглед на това, че България чисто географски се намира в близост до зоната на конфликта, забелязваме един засилен интензитет на зловредно влияние. От съществено значение за моята страна е да подобрим сътрудничеството си, както на национално ниво, така и между съответните институции в партньорските страни“, заявил българският главен прокурор Иван Гешев.
Главният прокурор Иван Гешев поздрави конгресмените Робърт Адерхолд и Пийт Сешънс за организацията на дискусията, като отново подчерта, че „заедно евроатлантическите партньори са по-силни“. Иван Гешев връчил на членовете на Конгреса плакети на Прокуратурата на Република България, посочват още от държавното обвинение.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране