25.02.2023 | 11:10
Австрия издирва бивш член на ВСС заради фалшиви дипломатически паспорти
Иван Димов беше задържан с европейска заповед за арест за пране на €170 000

Бившият член на Висшия съдебен съвет (ВСС) Иван Димов е обвиняем в Австрия за изпирането на 170 хил. евро, „произхождащи от продажбата на фалшиви дипломатически паспорти от Испания и фалшиви дипломатически номера от Сейнт Китс и Невис“. Това съобщава „Дневник“, като цитира прокуратурата в австрийския град Велс, където се води разследването. По същото дело в края на миналата година беше предаден арестуваният в Приморско Полихрон Луков. Димов беше арестуван в България в началото на февруари, но на първа инстанция Окръжният съд в Пловдив отказа да го предаде на австрийските власти.

„Разследването се води срещу общо 13 обвиняеми, като на 12 от тях вече са повдигнати обвинения; по този начин само производството срещу Димов все още е открито“, коментират още от прокуратурата във Велс.

Първоначално Димов беше задържан под стража до окончателното произнасяне на съда дали да бъде пратен в Австрия. Като втора инстанция обаче Апелативният съд в Пловдив го пусна под домашен арест с проследяваща гривна. Сега апелативните магистрати трябва да се произнесат окончателно и за предаването му на Австрия, тъй като прокуратурата ще отнесе въпроса и пред тях.

В сряда съдия Петко Минев от Окръжния съд в Пловдив отказа да изпълни Европейската заповед за арест, издадена от австрийски съд. С решението си, което не е окончателно, съдия Минев отмени и домашния арест на Димов.

Съдебното решение не е качено в деловодните регистри, макар че по закон съдебните актове са публични и се качват онлайн. От пресцентъра на съда не са отговорили на запитването на „Дневник“ за запознаване с мотивите на съдия Минев.

Цитиран от „24 часа“, магистратът казва: „Ние не знаем дали извършеното е престъпление, или не, но поне втората част от преводите са направени в България. Ние си имаме прокуратура, това може да се разследва и у нас. А и по делото има декларация от клиента Иван Димов, че средствата не са с престъпен произход“. Юристи обаче коментират, че няма как евентуална компетентност за водене на наказателно производство в България да е основание за отказ за предаване. „По такива дела не се преценява липсата или наличието на доказателства“, коментира съдия.

Пред съдебния състав Димов е заявил, че „Австрия е една държава, която не се е разделила с остатъците от фашисткото си минало“. Защитата му (адвокат Красимир Елдъров и бившият вътрешен министър Емануил Йорданов) твърдяха при разглеждане на мерките за неотклонение, че Димов е „избран“ заради приемането ни в Шенген. Двамата отказаха коментар по детайлите за австрийското искане. Пред „Дневник“ Димов казва, че ще направи изявление, след като неговият казус пред съда приключи, когато и ще даде повече информация. „Българският съд предаде един урок по право на австрийската прокуратура и нейният опит да преследва един адвокат“, заяви Димов, като не отговори на въпроса защо точно той би бил преследван.

Данните, предоставени на „Дневник“ от австрийската прокуратурата за разследването, по което Димов е обвиняем, съвпадат изцяло като фактология с фактите по делото за Европейската заповед за арест Полихрон Луков. Той беше арестуван през септември миналата година, a през ноември предаден на австрийските власти.

Димов не отговоря дали познава Полихрон Луков. От делото става известно, че Полихрон Луков (известен и като Паул Леон Луке) се е представял за посланик на Сейнт Китс и Невис и е заблудил 11 австрийски граждани, че може „да присъди дипломатически статут на посочените лица и да им издаде задгранични паспорти, автомобилни регистрационни номера и т.н.“, като е взел от тях сумата от 334 хил. евро.

И Полихрон Луков, и Иван Димов са с обвинения, които според Наказателния кодекс на Австрия предвиждат до десет години затвор. Не е известно кои са другите замесени в групата.

В момента Иван Димов е Председател на Международния арбитражен съд при Сдружение „Алианс за правно взаимодействие“. Освен член на ВСС, той е бил военен съдия, депутат от ОДС и председател на Окръжния съд в Сливен.

Като член на ВСС Димов ще бъде запомнен със скандала „Красьо“, който разтърси съвета ВСС през 2009 г. Тогава членът на ВСС Иван Колев обяви по време на заседание на съвета, че „черничък човек с ланци“ от Плевен казвал на кандидати за шефове в системата, че може да им осигури избиране срещу 200 000 евро, тъй като имал списък с до 13 членове на ВСС, които можел да купи.

Последваха проверки, които установиха множество контакти на сочения тогава за кадровик в съдебната система Красимир Георгиев – Красьо с магистрати. Стана ясно, че той, както и колегата му Стойко Стоев, са говорили с Георгиев. При Димов бяха засечени 33 разговора, като в 24 от случаите е набирал бизнесменът. Продължителността на разговорите е от 4 до 175 секунди. Част от контактите са на дати, когато са провеждани избори за административни ръководители.

Стойко Стоев и Иван Димов подадоха оставки – Стоев, защото искал да изчисти името си, а Димов – защото посочи, че не иска да създава проблеми. После Димов отказа да напусне сам съвета въпреки констатациите на колегите му, че е уронил престижа на съдебната власт и е нарушил етичните правила на професията. Заяви, че не разбира защо да е укоримо да общуваш с Красимир Георгиев, който, когато Димов е говорил с него, бил човек с чиста репутация.

След като все пак напусна съвета, той се върна на работа в Окръжния съд в Сливен, но в крайна сметка беше уволнен дисциплинарно.

Министри, депутати и магистрати се обаждат във ВСС, за да лобират за назначаването на някои съдии и прокурори. Това признание направи Иван Димов, разпитан като свидетел по делото за лъжесвидетелстване срещу Красимир Георгиев през април 2011 г. Преди това Димов никога не се е оплаквал от натиск.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране